Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tomáš Sedláček diskutoval v Londýně o Ekonomii dobra a zla

Na velvyslanectví proběhla diskuse s předním mladým ekonomem Tomášem Sedláčkem, který v Británii uváděl vydání anglické verze své knihy.

Diskuse, moderované velvyslancem Michaelem Žantovským, se vedle Tomáše Sedláčka zúčastnil také viceprezident EBRD a bývalý český premiér Jan Fischer. Sedláčkova kniha Ekonomie dobra a zla se, stejně jako tento diskusní večer, zabývá tématy ekonomickými, politickými, historickými i filozofickými. Kniha má podtitul Po stopách lidského tázání od Gilgameše po finanční krizi a předmluvu k ní napsal Václav Havel.

Převážně mladší publikum se zapojilo do živé a velmi zajímavé diskuse, která byla součástí Sedláčkova turné po Británii. Před tím vystoupil dvakrát v Oxfordu a Cambridge, v Royal Society of Arts atd. Akce byla připravena ve spolupráci s Českým centrem a Česko-britskou obchodní komorou.

V České republice vyšla kniha Ekonomie dobra a zla v Nakladatelství 65. pole. Anglickou verzi vydalo nakladatelství Oxford University Press.

Podle Václava Havla, autora předmluvy, Sedláčkovy názory nemusí konvenovat všem, ale přesto (či právě proto) je na místě se z takového díla radovat. Ekonom Jan Švejnar pochválil Sedláčkovu prvotinu jako “osvěžující elixír” pro ekonomickou obec i širokou veřejnost. Jan Kraus, další z recenzentů uvedených na obálce, dodává: “Představuji si, že by takhle měly vypadat moderní učebnice. Jste li typem jako já, tedy žákem, který se nechce učit, ale přesto chce občas něco vědět, a trváte-li na tom, že se lze ledacos podstatného dozvědět poutavě a zajímavě, nikoli útrpným pročítáním odborných teorií, pak tato kniha je právě pro vás. Užijete si!”

Tomáš Sedláček *1977

Vystudoval teoretickou ekonomii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde obdržel titul PhDr. a vyznamenání děkana. Zde přednáší filosofii, ekonomii a dějiny ekonomických teorií. Za diplomovou práci o etice a ekonomii získal Hlávkovu cenu.

Je stipendistou Yale University, která ho v roce 2006 ve svém Yale Economic Review zařadila mezi pětici mladých perspektivních ekonomů (Young Guns: 5 Hot Minds in Economics).

V letech 2001 až 2003 pracoval jako ekonomický poradce Václava Havla. V roce 2004 přijal post expertního poradce ministra financí, kde se věnoval reformám a snižování schodku veřejných rozpočtu. Založil Ekonomický klub, je členem programového výboru nadace Fórum 2000 a členem poradních či dozorčích rad mnoha dalších neziskových organizací. V současné době pracuje jako hlavní makroekonomický stratég ČSOB.

V lednu 2009 se stal členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), poradního orgánu premiéra sestávajícího z deseti vybraných ekonomů, kteří pro vládu připravují protikrizová opatření.

Galerie


Tomas Sedlacek