Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští a britští výtvarníci v olympijském projektu

Ve čtvrtek 12.4. bude v Londýně mezinárodní putovní skupinovou výstavou špičkových českých a britských výtvarníků zahájena výtvarná kapitola české kulturní sezóny Czech Open 2012, která slaví v dějišti letošních Letních olympijských her kreativním propojením Čechů a londýnské komunity původní olympijskou myšlenku propojení sportu a umění z počátku minulého století. Tehdy byly udělovány medaile i v olympijských soutěžích v malbě, architektuře, hudbě, poezii a sochařství. Výstavu doprovází i mimořádný charitativní a aukční projekt. Kolekce se představí v červnu i v Praze a ozdobí Český dům během LOH.

 

Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra Londýn: „Výstava Coal and Steel přináší spojení nebývale silného zastoupení české a britské výtvarné současné scény. Téma Kupkova modernismu a účast téměř čtyř desítek umělců pracujících s mnoha médii vč. laureátů či autorů nominovaných na Cenu Jindřicha Chalupeckého a britskou vysoce prestižní Turner Prize slibuje výjimečnou konfrontaci a unikátní sbírku inspirací a kreativních idejí. Termínové a tematické napojení výstavy na další české výtvarné projekty v Londýně dobře podporuje jejich viditelnost a českou přítomnost na místní živé výtvarné scéně. Například úspěch charitativního projektu Disorient Express London - Prague nás šokoval: přes třicet vynikajících výtvarníků nám věnovalo své originální miniaturní dílo-vagón do společného modelového vlaku, který prodejem v aukci během LOH podpoří místní organizaci podporující sportovní příležitosti pro  sociálně ohrožené děti a mladé.“

Na výstavě Coal and Steel, kterou pořádá londýnské České centrum, se oslovení výtvarníci prezentují díly, která jsou jejich referencí na modernismus začátku 20. století. Ten je symbolizován Kupkovou malbou Amorfa, fuga dvou barev z roku 1912 právě stoletým dílem, které inspirovalo vizuální styl české olympijské výpravy pro LOH 2012 v Londýně. Název výstavy odkazuje i na společnou fascinaci stroji a mechanizací, kterou Češi a Britové sdílí i např. populárním nadšením pro vlaky a parní stroje.

V Londýně působící kurátoři Jaroslav Krampol a Jaroslav Kyša přizvali výběr českých umělců generace, která vstřebává a uplatňuje ve své tvorbě tradici i aktuální trendy, vlivy street artu, nových médií ale klasickou malbu a běžné techniky.

Mnozí představovaní čeští autoři žijí a působí úspěšně v Londýně (např. Jakub a Anežka Hoškovi, tereza Bušková, Hynek Martinec), další pracují v Čechách, ale své jméno si v zahrničí již vydobili (např. Jiří Thýn, Jakub Matuška, Jan Pfeiffer, Vladimiír 518 a další). Výstava Coal and Steel bude v červnu otevřena i přažské veřejnosti v galerii Českého centra Praha.

Disorient Express London – Prague

 Pro Czech Open 2012 a výstavu Coal and Steel vznikla unikátní kolekce více než tří desítek modelových vagónků vyrobených legendární britskou hračkářskou firmou Hornby pro projekt s titulem Disoreient Express London - Prague.  Zhruba čtvrtmetrové osobní vagónky individuálně výtvarně pojali oslovení britští a čeští výtvarníci  a vznikl tak devítimetrový vlak, jehož vagony jsou skutečnými miniaturními origiálními uměleckými díly. Projekt vyvrcholí veřejnou aukcí vagónků v Českém domě během Olympijských her, jejíž výtěžek podpoří Access to Sports, charitativní organizaci se sídlem v Islingtonu, Londýně, které poskytuje příležitost ke sportovní kvalifikaci pro sociálně znevýhodněnou mládež.

Mezi více než třiceti autory jednotlivých vagónů patří i skutečná česká a britské výtvarná elita. Ta zahrnuje i jména z nejrespektovanějších mezinárodních sbírek, výstav a aukcí, např. Gavina Turka, jednoho z prominentních členů YBA, hnutí Young British Aritsts (kam se počítá mj. i Damien Hirst nebo Tracey Emin), které určilo podobu britské současné scény v 90. letech minulého století. Vagónek vytvořila i Tessa Farmer, proslavená detailní aplikací mrtvého hmyzu do výtvarných instalací, Bob a Roberta Smith, ilustrátorský kolektiv Le Gun a další. Mezi české spoluautory vlaku se řadí Michal Pěchouček, Milena Dopitová, Jiří David, Michal Rittstein, Josef Bolf, Jiří Kovanda, Jiří Surůvka, Jakub Špaňhel, Veronika Bromová a další.

Další výtvarné projekty Czech Open 2012

Pro Cyech Open 2012 v rámci projektu Kupka al Fresco Čeští streetartisté Point a Pasta Oner a jejich londýnský kolega Inkie právě nyní vytváří v Islingtonu tři několikametrové práce inspirované Františkem Kupkou, jehož práce byly předlohou pro vizuální podobu dresů českého olympijského týmu. Tyto tři desky, každá o velikosti 3 x 4 metru, jsou umístěny na populární a frekventované pěší stezce vedoucí z Islingtonu podél vodního kanálu do olympijského komplexu ve Stratfordu. Tři velké malby budou slavnostně odhaleny současně se zahájením Coal and Steel ve čvrtek 12/4.

Několik škol a komunitních center v Islingtonu má od března na několik měsíců originální výzdobu. Výtvarnice Lucie Seifertová vytvořila originální tapety představující českou ilustrovanou historii a Českou republiku žákům a dětem v projektu Czech (Hi)Story. Spolu s touto výzdobou jsou napříč školami a knihovnami distribuovány desítky kopií ilustrované publikace se stejným tématem, kterou nakoupila islingtonská radnice. V rámci Czech Open 2012 bude samostanou výstavou představen mladý výtvarník Jakub Matuška – Maskér, který patří k největším objevům na domácí scéně v posledních letech. Úspěšná instalace Jana Kalába z šanghajského EXPO 2008 s náznem Casa Nostra bude otevřena v Business Design Centre, v objektu, který během LOH bude hostit Český dům a sama Casa Nostra se stane oficiální součástí Londýnského festivalu architektury 2012.

 

 Více informací:

www.czechopen2012.com