english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Praze proběhla mezinárodní konference k 20. výročí rozpuštění Varšavské smlouvy

(Archivní článek, platnost skončena 31.07.2013.)

27. – 28. června 2011 se v Praze uskutečnila mezinárodní konference s názvem „Evropa sjednocená a svobodná? – Dvě desetiletí od konce Varšavské smlouvy“. Konferenci pořádalo Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo obrany ve spolupráci s nevládní organizací Opona o.p.s.

Akt rozpuštění Varšavské smlouvy se před dvaceti lety odehrával v Černínském paláci. Tradiční sídlo české diplomacie nyní ještě jednou uvítá některé z hlavních aktérů z obou stran bývalé železné opony, kteří se na přijetí tohoto historického rozhodnutí podíleli.

Pozvání ministrů zahraničních věcí Karla Schwarzenberga a obrany Alexandra Vondry přijali spolu s bývalým prezidentem Václavem Havlem také:

  • Vaira Vīķe-Freiberga, presidentka Lotyšska (1999–2007)
  • Hans-Dietrich Genscher, vicekancléř a ministr zahraničních věcí Spolkové republiky Německo (1974–1992)
  • Alexander Bessměrtnych, ministr zahraničních věcí SSSR (1991)
  • Géza Jeszenszky, ministr zahraničních věcí Maďarska (1990-1994)
  • Władysław Bartoszewski, ministr zahraničních věcí Polska (1995, 2000-2001)
  • Sir Malcolm Rifkind, ministr obrany (1992–1995) a ministr zahraničních věcí Velké Británie (1995–1997)
  • Jean-Pierre Chevènement, ministr obrany Francie (1988-1991)
  • František Mikloško, předseda Slovenské národní rady (1990-1992)
  • Mirosław Jasiński, zakladatel Polsko–Československé Solidarity
  • generál Vladimír Lobov, Rusko, velitel Spojených ozbrojených sil Varšavské smlouvy (1989–1991)
  • generál Svetozár Naďovič, Slovensko

a mnozí další významní hosté.

Cílem konference bylo posoudit připomínanou zásadní změnu evropské bezpečností architektury jako impuls, jehož působení přetrvává do dnešních dnů.

První den konference se zaměřil na zahraničně-politickou analýzu vývoje transatlantické a euroasijské bezpečnostní spolupráce v posledních dvaceti letech a také její směřování do budoucna. Zabýval se především dalším rozšiřováním NATO a vztahy členských zemí Severoatlantické aliance a Evropské unie s Ruskem.

Druhý den konference byl věnován historickému ohlédnutí za událostmi, které zrušení Varšavské smlouvy předcházely, a dále pobytem a odsunem sovětských vojsk.

Součástí konference byl slavnostní večer ve Valdštejnské zahradě v sídle Senátu Parlamentu České republiky spojený s vernisáží dobové fotografické výstavy připravované Vojenským historickým ústavem a obecně prospěšnou společností Opona. Záštitu nad ním převzal 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Širším rámcem pro konání konference byl Týden svobody, projekt Opona, o.p.s., který české veřejnosti nabídl mj. velký společný koncert umělců ze zemí, které byly kdysi součástí sovětského impéria. Více informací je k dispozici na stránce www.tydensvobody.cz.

Bližší informace o konferenci nabízejí webové portály mzv.cz a czech.cz. Konferenci bylo možné sledovat živě i ze záznamu na adrese www.mzv.cz/wpc.video. Program konference byl průběžně aktualizován na adrese www.mzv.cz/wpc.

Program konference

přílohy

Europe – Whole and Free? 174 KB PDF (Acrobat dokument) 9.6.2011

ProgramVS_26_5 174 KB PDF (Acrobat dokument) 9.6.2011