english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Žantovský předal své pověřovací listiny

(Archivní článek, platnost skončena 19.12.2015.)

Ve čtvrtek 10. prosince 2009 předal velvyslanec Michael Žantovský své pověřovací listiny britské královně Alžbětě II. Formálně tak zahájil svoji velvyslaneckou misi ve Spojeném království.

Ve čtvrtek 10. prosince 2009 předal Michael Žantovský, nový velvyslanec České republiky v Londýně, společně se svou manželkou pověřovací listiny britské královně Alžbětě II. Formálně tak zahájil svoji misi ve Spojeném království. Velvyslanec Žantovský své povinnosti nicméně vykonává již od svého příjezdu do Londýna 2. října.

Předání pověřovacích listin hlavě státu je tradiční ceremoniál, který probíhá v Buckinghamském paláci podle stejného scénáře pro všechny velvyslance akreditované u Dvora sv. Jakuba již dlouhou řadu let.

Nový velvyslanec se ke královně musí dostavit v předepsaném oděvu a postupuje podle pevně stanoveného protokolárního pořadu. Z rezidence nebo sídla velvyslanectví ho spolu s jeho chotí doprovází královský diplomatický maršálek, a to v landaueru z roku 1872 taženém párem koní z královských stájí. Velvyslanec je představen královně, do jejíchž rukou předává své pověřovací listiny. Audience trvá 20 minut. Velvyslanec představí britské panovnici i členy svého sboru a poté svoji paní, s níž královna setrvá v krátkém neformálním rozhovoru.

Ceremoniál předávání pověřovacích listin panovníkovi zůstává v základu stejný, některé prvky se však vyvíjejí, resp. modernizují. V současné době tak například již neplatí pravidlo, podle kterého se host při odchodu nesmí k panovníkovi otočit zády (viz např. film Stephena Frearse „The Queen“ z roku 2006 s Helen Mirrenovou v hlavní roli). Nyní  host po audienci odchází ke dveřím, kde se otočí, pokývne a poté vyjde ze dveří. Donedávna také měli velvyslanci pro audienci předepsaný frak a velvyslankyně večerní dlouhé nebo tříčtvrteční šaty. Podle nových pravidel přicházejí pánové v žaketu a dámy ve společenském oděvu, což v praxi znamená společenské šaty nebo kostýmek. Klobouček a rukavice jsou pro dámy samozřejmostí.

V roce 1886 bylo v Londýně pouhých šest velvyslanců, 37 ostatních zemí reprezentovali vyslanci. V současné době je zde diplomatických misí 172 a jejich hlavy jsou oficiálně  akreditovány u Dvora Sv. Jakuba. Je to proto, že palác sv. Jakuba má nejvyšší postavení jako oficiální sídlo britské hlavy státu, přestože ta ve skutečnosti obývá Buckinghamský palác.

Vv. Zantovsky s choti a Ch.Grayem

JE Michael Žantovský, Jana Žantovská a Charles Gray, maršálek diplomatického sboru

Prijezd kocaru s vv. Zantovskym