Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Volby do Evropského parlamentu v UK

Chtěli bychom informovat české spoluobčany starší 18 let pobývající dlouhodobě ve Spojeném království, že se coby občané EU mohou v UK zúčastnit voleb do Evropského parlamentu a hlasovat pro britské kandidáty. Volby se ve Spojeném království uskuteční dne 22. května 2014.

K účasti na volbách do Evropského parlamentu ve Spojeném království je nezbytné:

1)      Registrovat se u Vašeho místního úřadu v UK (pokud jste tak již neučinili např. v místních volbách) – postup krok za krokem je popsán na následujících stránkách: https://www.aboutmyvote.co.uk/register_to_vote/electoral_registration_applica.aspx

2)      Vyplnit formulář „European Parliament voter registration form“: http://www.electoralcommission.org.uk/__data/assets/pdf_file/0003/162813/UC1-English.pdf  (smyslem formuláře je deklarovat, že se hodláte voleb zúčastnit pouze v jedné zemi, v tomto případě v UK. Zákon totiž nedovoluje vícečetné hlasování).

Registraci je možné provést do 6. května 2014.

Pokud si naši spoluobčané přejí dát hlas českým kandidátům, je nezbytné hlasovat v České republice, kde se volby uskuteční ve dnech 23. – 24. Května 2014.  Zákony ČR neumožňují ve volbách do Evropského parlamentu hlasovat na českém velvyslanectví.  

Občané, kteří si přejí hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu v České republice a jsou zapsáni ve zvláštním volebním seznamu vedeném velvyslanectvím ČR v Londýně, musí požádat o vydání voličského průkazu či požádat o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu.  

Podrobné informace k těmto úkonům naleznete na našich webových stránkách: http://www.mzv.cz/london/cz/konzularni_a_vizove_informace/volby_a_volicsky_seznam/index.html