english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava Fotografové války

(Archivní článek, platnost skončena 27.08.2015.)

Kdy: 20.09.2014 - 30.10.2014, Kde: Velvyslanectví České republiky 26, Kensington Palace Gardens W84QY

Výstava Fotografové války pořádaná ve spolupráci s Českým centrem představuje tři z pěti velkých českých fotografů, vojáků rakousko-uherské armády, o jejichž kolekcích negativů a fotografií se nevědělo téměř 90 let. Jedná se o světový objev, jelikož dějiny fotografie znají velmi málo konkrétních jmen fotografů z 1. světové války, natož nějaké jejich ucelené dílo.

Výstava je otevřena od pondělí do čtvrtka od 10:00 do 16:00 a v pátek od 10:00 do 15:00.

Gustav Brož
Jeho jméno bylo identifikováno z několika fotografií a podrobných zápisků, které si vedl o všech fotografovaných událostech. Brož začínal válčit na italské frontě a pak byl přesunut na východ, na ruskou frontu, odkud je také většina jeho vynikajících snímků. Poté v polovině roku 1916 dezertoval do Ruska. Snímky V naší kuchyni, Skok sanitního psa, Polní udírna, a mnoho dalších fotografií už nyní patří k pokladům české i světové fotografie.

Jan Myšička
Neuvěřitelný soubor stovek negativů a kopií Jana Myšičky, pečlivě uspořádaných a popsaných, uchovával přes třicet let na půdě učitel Josef Bohuňovský, který je dostal od jediné Myšičkovy dcery, paní Mohelské. J. Myšička působil v maďarském Egeru a také na italské frontě, kde byl dvakrát raněn.

Jenda Rajman
V případě Jendy Rajmana jde o unikátní kolekci fotografií, negativy se nedochovaly. Rajman celou válku působil ve vojenském špitálu v Podmelci, dnešním Slovinsku, a fotografoval tam každodenní život. Hrůzy války viděl zblízka, když byli přiváženi zmrzačení vojáci z první linie. Na jednom snímku je na noze vojáka popis 50 000. raněný… Jde o naprosto unikátní snímky, např. Operace hlavy v polních podmínkách, fotografie kolony sanitek nebo pohled na raněné vojáky do špitálu, který byl zřízen v zabrané truhlářské firmě. 

fotografove