Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava Wintonovy vlaky zahájena v Londýně

Venkovní výstava nazvaná Wintonovy vlaky byla slavnostně zahájena v sobotu 21. května 2011 na nádraží Liverpool Street. O dva dny dříve oslavil Sir Nicholas své 102. narozeniny.

Výstava, jejíž podtitul je Fotografie a dokumenty o životě dětí, které směly žít, a o historii, ze které se lidstvo dosud nedokázalo poučit,volně navazuje na projekt Winton Train 2009 - Inspirace dobrem. U příležitosti 70. výročí Wintonovy záchranné mise, kdy bylo zachráněno 669 převážně židovských dětí, byl v srpnu 2009 vypraven historický vlak, který projel tehdejší trasu Praha - Londýn. Mezi cestujícími byla i řada potomků Wintonem zachráněných dětí s rodinami. Obě akce zorganizovala producentka Olga Menzelová.

Londýnského zahájení se zúčastnil Sir Nicholas Winton s dcerou, synem a jejich rodinami, velvyslanec Michael Žantovský, který je jedním z patronů projektu, s manželkou Janou, autorka projektu Olga Menzelová, Lady Milena Grenfell-Baines, jedna ze zachráněných dětí, spolu s dalšími tzv. „Wintonovými dětmi“, pražský radní Jan Kalousek, režisér Jiří Menzel a řada dalších hostů.

Emotivní atmosféru odlehčil Sir Nicholas sfouknutím svíček na dortu ve tvaru vlaku, který pro něho nechaly vyrobit jeho „děti“ v čele s Lady Grenfell-Baines. Poté následovala společenská akce, kterou na své rezidenci hostil velvyslanec Michael Žantovský s chotí Janou. Sem zavítal také starosta City of London Michael Bear s manželkou a další hosté.

Londýnem se však následující den přehnala nečekaná vichřice o rychlosti 112 km/h, která přes důkladné několikanásobné jištění výstavního systému celou exhibici poničila tak, že musela být deinstalována. Celková oprava a reinstalace jsou nyní v řešení a panely jsou dočasně uloženy na velvyslanectví.

„…Je rozdíl mezi pasivním dobrem a aktivním dobrem. To druhé, dle mého názoru, znamená věnovat čas a energii tomu, aby člověk zmírnil bolest a utrpení. Vyžaduje to, aby člověk šel, vyhledal ty, již trpí, a jsou v ohrožení; nikoliv pouze žít vzorně pasivním způsobem a nekonat zlo.“

                                                                                                                   Nicholas Winton v dopise příteli, 1939

 

Galerie


Winton Trains výstava 2011