Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínkový večer k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu

(Archivní článek, platnost skončena 04.02.2013.)

V úterý 2. února se konal slavnostní večer, který připomněl Mezinárodní den památky obětí holocaustu. 27. ledna 2010 uplynulo 65 let od osvobození koncentračního tábora v polské Osvětimi.

Velvyslanectví České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska uspořádala společný vzpomínkový večer, věnovaný Mezinárodnímu dni obětí holocaustu, který každoročně připadá na 27. leden. Večer se konal na Velvyslanectví Slovenska.

Za účasti zástupců významných židovských organizací, velvyslanců a dalších hostů zapálilo sedm osobností svíce za všechny, kteří nepřežili. K sedmiramennému svícnu postupně přistoupili velvyslanec Slovenska Juraj Zervan, zástupkyně velvyslance Izraele Talya Lador-Fresher, velvyslankyně Polska Barbara Tuge-Erecińska, malí bratři Holecovi, zástupkyně velvyslankyně Maďarska Klara Breuer, manželka velvyslance České republiky Jana Žantovská a ředitelka organizace Spiro Ark Nitza Spiro.

Součástí večera byla také fotografická výstavaPřežili peklo. Její autorka Jana Žantovská představila na svých snímcích ty, kdo před 2. světovou válkou žili na území Československa a za války prošli koncentračními tábory, aby nakonec nalezli často jako jediní přeživší ze svých rodin nový domov v Izraeli. Fotografka Jana Žantovská, manželka současného velvyslance ČR v Londýně, byla za výstavu i stejnojmennou knihu několikrát oceněna. Výstava obdržela např. cenu Zlaté oko Czech Press Photo 2006 a knihu zvolil časopis Fotograf nejkrásnější fotografickou publikací roku 2007.

Vv. Polska zapaluje svici

Velvyslankyně Polska zapaluje svíci

Jana Zantovska zapaluje svici

Jana Žantovská, manželka velvyslance ČR, zapaluje svíci