Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Wintonův vlak přijel do Londýna

(Archivní článek, platnost skončena 08.10.2013.)

Unikátní český projekt připomněl po 70 letech čin Sira Nicholase Wintona, zachránce 669 československých dětí. Na britské části projektu připraveného obecně prospěšnou společností Winton Train v Praze a Českými drahami se podílelo i Velvyslanectví ČR v Londýně.

Historický vlak poháněný parní lokomotivou přijel na londýnské Liverpoolské nádraží v pátek 4. září 2009. Přesně po 70 letech připomněli organizátoři unikátního projektu Winton Train hrdinský čin Nicholase Wintona, který v roce 1939 zachránil 669 československých dětí před nacismem. Dvaadvacet z nich přijelo spolu s členy svých rodin nyní do Londýna 70 let poté.

Setkání bylo velmi dojemné, své "děti" vítal na nástupišti č. 10 Sir Nicholas osobně. Českou republiku reprezentovali předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslav Vlček a ministr pro evropské záležitosti (a nedávný velvyslanec v Londýně) Štefan Füle. Za britskou stranu se zúčastnil náměstek ministra dopravy Chris Mole.

Vlak projel za 4 dny stejnou trasu jako v roce 1939: Praha-Norimberk-Kolín nad Rýnem-Hoek van Holland-Norwich-Londýn. Kromě 22 Wintonových "dětí" v něm přicestovali také účastníci mezinárodní studentské soutěže projektů inspirovaným činem Sira Nicholase, porotci soutěže, organizátoři, štáb ČT 1 a BBC TV adobový orchestr.

Po skončení akce odvezly historické autobusy všechny účastníky na Velvyslanectví ČR, kde byl projekt slavnostně zakončen přípitkem a recepcí.

Další informace o projektu naleznete na: www.wintontrain.eu  

Dokument BBC o projektu Winton Train:

http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b00mqd3h/Our_World_The_Winton_Train/

Sir Nicholas speech Minister Stefan Fule

Sir Nicholas with children

Main event