Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemřel Sir Charles Mackerras

(Archivní článek, platnost skončena 27.07.2014.)

V pátek 23. července 2010 proběhl v londýnském kostele Sv. Pavla pohřeb Sira Charlese Mackerrase, jedné z největších osobností hudebního světa.

15. července 2010 zemřel ve věku 84 let slavný dirigent a propagátor české hudby Sir Charles Mackerras. V České republice i v zahraničí byl vysoce oceňován jeho přínos k popularizaci hudby Leoše Janáčka. Padesát let spolupracoval s Českou filharmonií. Letos v říjnu měl dirigovat Českou filharmonii na mimořádném koncertu, plánovaném na jeho počest.Na začátku roku 2010 vydal nové CD se symfonickými básněmi Antonína Dvořáka.

Sir Alan Charles Maclaurin Mackerras, britský dirigent a skladatel australského původu, se narodil 17. listopadu 1925 v USA jako nejstarší ze sedmi dětí. Studoval hoboj, klavír a skladbu na školách v Sydney a poté v Praze. S klarinetistkou Judy Wilkins měl dvě dcery, Fionu a Catherine. Umělecky debutoval jako dirigent londýnské opery Sadler’s Wells, působil také jako skladatel. Do Československa se dostal v roce 1947, kdy se v Londýně dozvěděl o stipendiu britské vlády, které nabízelo možnost studovat hudbu v Praze.

Osudným mu bylo setkání s dirigentem Václavem Talichem, který Mackerrasovi nabídl, aby navštěvoval zkoušky v Národním divadle. "A tam jsem jednou uslyšel Káťu Kabanovou. Byl jsem ohromen krásou a dramatičností tohoto díla".Sir Charles mluvil velmi dobře česky. První česká slova se naučil ještě před první cestou do země. "První slova,která jsem uslyšel na hranicích, byla pivo a párek," říkával.

V roce 1996 byl v České republice oceněn medailí Za zásluhy 1. stupně, od ministra kultury Václava Riedlbaucha dostal medaili za propagaci českého umění Artis Bohemiae Amicis.

V roce 1974 obdržel Sir Charles třetí nejvyšší britské ocenění Důstojník britského impéria (CBE) a v roce 1974 mu královna udělila titul Sir. V roce 2003 obdržel jedno z vyznamenání, které britská královna uděluje u příležitosti svých narozenin, Companion of Honour. Zlatou medaili Královské filharmonické společnosti obdržel v květnu 2005 a v listopadu téhož roku byl prvním, komu byla udělena Královská medaile za hudbu.

Hudební doprovod smutečního obřadu velikána světové hudby v kostele sv. Pavla v Covent Garden tvořily skladby jeho dvou nejoblíbenějších skladatelů, W. A. Mozarta a L. Janáčka. Za Českou republiku kondoloval vdově Judy a mladší dceři Catherine velvyslanec Michael Žantovský.

Sir Charles Mackerras s Lady Milenou Grenfell-Baines na rezidenci vv.

Sir Charles Mackerras s Lady Milenou Grenfell-Baines na rezidenci českého velvyslance v Londýně, kde u příležitosti 80. narozenin obdržel od lady Mileny kolorovanou perokresbu od Jaroslavy Moserové, zachycující Sira Charlese při dirigování.