Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemřel Sir Frank Lampl

(Archivní článek, platnost skončena 26.03.2014.)

Velvyslanectví v Londýně s velkým zármutkem oznamuje, že ve středu 23. března zemřel jeden z nejvýznamnějších Čechů ve Velké Británii, Sir František (Frank) Lampl. Bylo mu 84 let.

Sir Frank byl doživotní prezident a bývalý generální ředitel jedné z největších stavebních firem světa Bovis Lend Lease, emeritní rektor univerzity v Kingstonu, předseda Prague Heritage Fund, prezident Česko-britské obchodní komory a předseda řady charitativních nadací.

Narodil se v Brně v roce 1926, v mládí zažil mnohaleté věznění v nacistických koncentračních táborech Auschwitz-Birkenau a Dachau a posléze po Únoru 1948 v komunistickém kriminále - uranových dolech v Jáchymově.

V srpnu 1968 se s manželkou rozhodli opustit zemi a společně odjeli do Anglie za synem Tomášem, který studoval v Oxfordu.

Do britské stavební společnosti Bovis nastoupil v roce 1971 a začal pracovat jako polír. Během deseti let se vypracoval až na generálního ředitele a učinil z ní jednu z největších stavebních firem na světě. K nejvýznamnějším stavbám patřily konstrukčně náročné projekty v Londýně, například finanční centrum Canary Wharf s nejvyšší budovou Evropy, projekt olympijských sportovišť pro letní olympiádu v Atlantě, Eurodisneyland u Paříže nebo nákupní centrum na Rudém náměstí v Moskvě. Firma se také částečně podílela na stavbě Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur.

Po Listopadu 1989 navázal spolupráci s rodným Brnem a realizoval v České republice několik větších projektů. Princ Charles a Václav Havel jej jmenovali předsedou nadace Prague Heritage Fund, která měla mimo jiné za cíl zrekonstruovat a obnovit zahrady Pražského hradu, kostel svaté Anny a sochy Karlova mostu. Sir Frank byl také držitelem několika čestných doktorátů.

V roce 1990 jej královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu. Do erbu si zvolil cimbuří, které symbolizuje věznění v jáchymovských dolech. V Británii žil ve Wiltshire s druhou manželkou Wendy.