Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestovní průkaz pro cestu do ČR s novorozencem

Cestovní průkaz pro cestu do ČR s novorozencem obecně využijete, pokud se Vám ve Velké Británii narodilo dítě a potřebujete cestovat do ČR dříve, než bude v ČR vystaven jeho český rodný list a následně jeho cestovní pas. Cestovní průkaz slouží pouze k cestě do ČR, nikoliv tam a zpět. Hodláte-li s dítětem cestovat i zpět do Velké Británie, je třeba nejdříve v ČR požádat o jeho rodný list a následně cestovní pas (toto může trvat i více než měsíc).

Cestovní průkaz lze vydat v odůvodněných případech českému občanovi, který je rodičem nově narozeného dítěte ve Velké Británii, pokud dítě dosud nemá český rodný list. Odůvodněným případem se rozumí zejména nutná cesta do ČR.

Cestovní průkaz pro nově narozené dítě lze vydat pouze pro cestu do ČR, nikoliv pro cestu do ČR a zpět.
Doklad pro cestu zpět do Velké Británie (rodný list + cestovní pas pro dítě) je třeba v tomto případě vyřídit následně v ČR.

Žádost podává rodič - český občan - osobně na zastupitelském úřadě. Podání žádosti v zastoupení nebo zaslání cestovního průkazu poštou není možné.

Průkaz je vystaven v průběhu jednoho pracovního dne. Vždy však po předchozím sjednání schůzky.

**********************************************************************************************

Náležitosti k žádosti:

1) britský rodný list dítěte (je třeba předložit rodný list v jeho plné formě, tj. rodný list s informacemi o rodičích dítěte (většinou jde o dokument nazelenalé barvy) nazývaný obvykle Certified Copy of an Entry. Tj. NESTAČÍ zjednodušená verze britského rodného listu (obvykle červené barvy, nazývaný Certificate of Birth), kde je uvedeno pouze jméno dítěte bez rodičů) !

Pravost tohoto matričního dokladu musí být nejprve ověřena speciální doložkou, která se nazývá APOSTILA a kterou vydává britské ministerstvo zahraničních věcí (FCO). Bližší informace naleznete na našich webových stránkách.

2) doklad totožnosti a státního občanství ČR rodiče (např. cestovní pas, občanský průkaz)

3) 2 pasové fotografie dítěte o rozměru 35 x 45 mm

4) zaplacení poplatku ve výši dle položky č. 157b Sazebníku poplatků formou platby v hotovosti
(dle aktuálního kurzu britské libry - cca 13 -14 GBP).

Pozn.:
Cestovní průkaz slouží pouze k jedné cestě do ČR.
Pro další cestování s dítětem je třeba požádat o jeho český rodný list a osvědčení o státním občanství. Teprve po vyřízení těchto dokladů lze požádat o jeho cestovní pas. Zápis dítěte do pasu rodiče nelze od 1.7.2011 provést.

**********************************************************************************************

Žádost o cestovní průkaz pro novorozence se podává osobně po předchozím sjednání schůzky v následujících úředních hodinách:
pondělí - pátek 9:00 -12:00

Schůzku lze sjednat na tel. čísle 020 7243 7931 (po-pá 9-12 hod.). Pokud se Vám nepodaří nás kontaktovat telefonicky, zašlete laskavě e-mail na adresu: consulate.london@embassy.mzv.cz a uveďte Váš návrh termínu, zda máte k dispozici výše uvedené doklady, a Vaše telefonní číslo. Budeme Vás obratem kontaktovat.