english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace pro osoby v UK zadržené / odsouzené (práva při zatčení, právní pomoc, předávání odsouzených, přezkoumání případů apod.)

Práva zadržených jsou garantována dle zákonů Anglie a Walesu a splňují Směrnici EU 2012/2013 o právech k informacím v trestním řízení. Zadržený má zejména právo zdarma na právního zástupce a na tlumočníka, na lékařskou pomoc, pokud ji potřebuje, má právo někoho kontaktovat a informovat ho o svém zadržení. Policie ho musí informovat ohledně důvodu zatčení a o tom, jak dlouho může být zadržován. Zadržený může také sdělit policii, že chce nahlédnout do Zákoníku (The Codes Of Practice), tj. souboru policejních pravidel.

1. Práva zatčených osob na policejní služebně, informace o možnosti podání stížnosti na postup policie

Souhrn všech práv osoby zadržené na policejní stanici je v českém jazyce dostupný zde.

Obecná informace o právech zatčených v UK je dále k dispozici na vládním portálu www.gov.uk v části Home - Crime, justice and the law - Your rights and the law - Being arrested: your rights. 

Dále uvádíme i informaci o postupu, pokud si chcete stěžovat na postup policejních pracovníků při Vašem zadržení/zatčení.

Popis policejních postupů při zatýkání, péči a výsleších zadržených osob v UK (kromě osob obviněných z terorismu, v angličtině):

2. Právní pomoc ve vazbě

Pokud jste byli obviněni ze zločinu, za který vám hrozí vězení, nebo jste v policejní vazbě, máte právo na bezplatnou právní pomoc (Legal Aid). Právník (solicitor) vám může být přidělen, případně můžete zdarma využít služeb svého stálého právníka, pokud má smlouvu s Criminal Defence Service (CDS). V případě že byste trvali na svém právníkovi, který ale nemá zmíněnou smlouvu, bude vám právní pomoc naúčtována. Pokud si nejste jistí, zda z vaší situace vyplývá nárok na bezplatnou právní pomoc, poraďte se s právníkem (solicitor).

S dotazem na právní radu se mohou odsouzení obrátit i na Vězeňskou poradní službu (PAS - PRISONERS´ADVICE SERVICE). PAS je nezávislá registrovaná charita. která je zaměřena na následující okruhy pomoci odsouzeným:

  • PAS poskytuje právní poradenství a informace pro vězně v Anglii a Walesu týkající se jejich práv, vězeňských pravidel a podmínek uvěznění.
  • PAS přijímá stížnosti vězňů týkající se způsobu, jakým je s nimi zacházeno, a poskytuje bezplatné poradenství a asistenci individuálně a diskrétně. V situacích, které to vyžadují, podniká příslušné právní kroky.
  • PAS provozuje Skupinu pro práva vězňů (Prisoners’ Legal Rights Group), která pravidelně vydává čtvrtletní zprávu s názvem „Práva vězňů“. Členy této skupiny jsou vězni, právníci, advokáti, akademici a nestátní organizace.

PAS vám může vysvětlit fungování vězeňských pravidel, a jak se vás tato týkají.  Poradí vám, pokud jsou ve vašem případě používána nespravedlivě. Pokud máte stížnost na způsob, jakým se s vámi zachází, můžete se na PAS obrátit pro radu. Zároveň je užitečné předat stížnost i vašemu vězeňskému zařízení. Poradí vám, jak můžete sami postupovat ve věci vaší stížnosti dál, nebo ji od vás převezme a bude ji s vězením a vězeňskou službou řešit jako vaši zástupci. Případně vám můž zprostředkovat kontakt na právní firmu, která se zabývá příslušným oborem práva, a kterou můžete požádat o další asistenci.

Příklady záležitostí, se kterými vám PAS může poradit: Podmínečné propuštění, dočasné propuštění, doživotní odnětí svobody, zařazení, vězení pro matky s dětmi, rozsudky, výpočet délky trestu, podmínky/odvolání

PAS je možno kontaktovat telefonicky na čísle +44 20 7253 3323 nebo na email advice@prisoneradvice.org.uk.. Písemný dotaz je možno zaslat na adresu PO BOX 46199, London EC1M 4XA.

 

3. Jakým způsobem je možno zjistit informace o zatčení osoby v UK

Rodinní příslušníci, právníci apod. se mohou se svým dotazem obrátit na Prisoner Location Service. Bez souhlasu uvězněného nelze informace o zatčení získat s výjimkou dotazu oficiálních orgánů (policie, soudy apod.)

Dotaz je možno zaslat na:

Email: prisoner.location.service@noms.gsi.gov.uk

nebo

Fax: +44 (0) 121 626 3474

Adresa:   Prisoner Location Service
                 PO Box 2152
                 Birmingham
                 B15 1SD

Do žádosti je třeba uvést:

  1. Jméno a název organizace, kterou reprezentujete,
  2. Datum narození,
  3. Vaše adresa včetně PSČ,
  4. Jméno osoby, kterou hledáte, včetně data narození,
  5. Důvod, proč osobu hledáte (např. rodinný příslušník, právní zástupce zatčeného apod.),
  6. Případně další jména, která měly zatčení užívat.

 

Informace o možnosti podání stížnosti na postup anglické policie

Informační materiál k podání stížnosti vůči postupu britské policie:  A_guide_to_the_police_complaints_system_leaflet (PDF, 1018 KB)

 

Britské vládní stránky týkající se problematiky vězňů https://www.gov.uk/browse/justice/prisons-probation

*****************************************************************************************

 

4. Informace o možnosti kontaktování osob ve vězení v UK

Osoby, které se nacházejí ve vězení v UK, by měly mít možnost kontaktovat své příbuzné či známé prostřednictvím telefonu, emailu či dopisem. O uvedené možnosti však musí uvězněná osoba obvykle formálně požádat, za uvedené služby se obvykle platí.

Podrobná informace o tom, jakým lze kontaktovat své příbuzné či známé, kteří se nacházejí v britském vězení, je uvedena na https://www.gov.uk/staying-in-touch-with-someone-in-prison. Informace obsahuje i podrobný popis toho, jakým způsobem lze uvězněné osobě zaslat mj. i finanční prostředky.

Další informace o vězeňském systému v UK je k dispozici na https://www.gov.uk/life-in-prison.

 

5.Informace k předávání odsouzených osob z UK do ČR

O předání do ČR můžete požádat v okamžiku, kdy je rozhodnutí soudu, který Vám nepodmíněný trest odnětí svobody uložil, konečné a pravomocné. Základním předpokladem pro Vaše převzetí do ČR je uznání cizozemského rozhodnutí příslušným českým soudem. Více informací najdete zde  https://justice.cz/chci-byt-predan-k-vykonu-trestu-do-ciziny


V případě výkonu trestu mimo EU je nutné žádost zaslat na mezinárodní odbor trestní Ministerstva spravedlnosti. Žádost v písemné podobě adresujte Ministerstvo spravedlnosti, Mezinárodní odbor trestní, Vyšehradská 16, Praha 2, 128 110. Odsouzený se může také obrátit s žádostí o předání na orgány v odsuzujícím státě, prostřednictvím věznice, která jeho žádost postoupí příslušnému orgánu v UK, popř. na Her Majesty's Prison and Probation Service, který je příslušným orgánem v Anglii a který pak do ČR žádosti o předání za UK posílá. Žádost by měla obsahovat informaci o odsouzeném (jeho identifikaci), informaci o odsuzujícím rozhodnutí vydaném v UK, případně důvody, které jej vedou k žádosti o předání do ČR a adresu (bydliště) v ČR nebo místo, kde se bude po vrácení do ČR zdržovat.

 

6. Informace o možnosti přezkoumání možných justičních omylů v Anglii, Walesu a Severním Irsku

Žádost o přezkoumání možných justičních omylů v UK lze podat prostřednictvím Criminal Cases Review Commission (CCRC).  CCRC je nezávislý a nestranný veřejný orgán, který byl zřízen v březnu 1997 a to prostřednictvím Criminal Appeal Act 1995. Cílem tohoto orgánu je přezkoumání možných justičních omylů trestního soudnictví v Anglii, Walesu a Severním Irsku. CCRC sídli v Birminghamu a má okolo 90 zaměstnanců.

Pokud chcete zažádat o přezkoumání Vašeho případu, je třeba vyplnit formulář, který si můžete stáhnout z naších webových stránek (Pozn.: Spolu  s formulářem je připojen i dokument, ve kterém je v českém jazyce vysvětleno, co jednotlivé body znamenají.)

Formulář vyplňte, podepište a zašlete na uvedenou adresu:

 

Criminal Cases Review Commission
5 St Philip´s Place
Birmingham B3 2PW


Tel.: +44 (0) 121023301473

Postup při podání žádosti

Žádost můžete podat pouze tehdy, pokud se jedná odsouzení za trestný čin v Anglii, Walesu a Severním Irsku a pokud již proběhlo odvolací řízení. Nesmí se jednat o civilní záležitosti a nesmí se jednat o případy, které byly rozsouzeny dle skotského právního systému.

Jakmile je žádost doručena na CCRC, dojde k posouzení, jak dlouho bude trvat přezkoumání této žádosti. V této fázi také CCRC zjišťuje informace potřebné od dalších orgánu (např. policie, soudy…). V okamžiku, kdy je případ přidělen příslušnému pracovníku CCRC, přezkum žádosti začíná. CCRC se zabývá nejen problémem, který byl žadatelem uveden, ale také tím, co sám zaznamená.

Po dokončení přezkumu předá příslušný pracovník veškeré informace osobě, která o této záležitosti rozhodne. Zpravidla se bude jednat o komisaře nebo výbor tří komisařů.

Pokud osoba, jež o daném případu rozhoduje, dospěje k tomu, že jsou zde okolnosti k postoupení žádosti, bude žádost postoupena k odvolacímu soudu (Court of Appeal). V opačném případě (tedy nezaznamenání okolností k postoupení) bude osoba informovaná do 20 pracovních dnů s možností uvedení dalších informací, které by vedly k změně našeho rozhodnutí.

Konečné rozhodnutí

Pokud v průběhu konečného rozhodnutí dospěje osoba, která o dané záležitosti rozhoduje k názoru, že jsou zde další okolnosti k přezkumu, postoupí případ opět k odvolacímu soudu. V opačném případě dojde k uzavření této záležitosti.

Žadatelé mají přístup k bezplatnému poradenství, které se týká jejich žádosti a to prostřednictvím The Royal Courts of Justice Citizens Advice Bureau:

 

The Royal Courts of Justice Citizens Advice Bureau
First Avenue House
42-49 High Holborn
London
WC1V 6NP

Tel.: +44 (0) 207 7947 7822
Email: mjs@rcjadvice.org.uk

přílohy

CCRC - návod na vyplnění 546 KB PDF (Acrobat dokument) 20.1.2016

CCRC - informace 172 KB PDF (Acrobat dokument) 20.1.2016

CCRC - žádost v AJ 490 KB PDF (Acrobat dokument) 20.1.2016