english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak postupovat v případě odcizení dokladů (cestovního pasu nebo občanského průkazu) ve Velké Británii

V případě ztráty nebo odcizení dokladů ve Velké Británii doporučujeme tuto skutečnost nahlásit neprodleně na nejbližší policejní stanici, kde by Vám měli vystavit protokol o ztrátě (tzv. PROPERTY LOST IN STREETS) či odcizení (tzv. VICTIM CARE CARD).

V některých případech, většinou pokud nahlásíte případ jako ztrátu,  Vám mohou vydat policisté pouze tzv. referenční číslo případu (ev. Vás mohou informovat, že ztráty policie neřeší). Zkušenost velvyslanectví ukazuje, že postup britské policie není v podobných případech jednotný.

Doporučujeme tak jakoukoliv ztrátu doklad, o které nevíte, jak k ní došlo, ohlásit jako krádež dokladů. V takovém případě by Vám měla policie vydat minimálně písemnou informaci v podobě tzv. VICTIM CARE CARD, ve které je uvedeno a) datum ohlášení krádeže, b) referenční číslo, pod kterým policie případ eviduje, c) další informace včetně jména policejního pracovníka, který případ zaevidoval.

                                    
VCC

Následně doporučujeme ztrátu/krádež osobně nahlásit na Velvyslanectví ČR v Londýně, který Vám vystaví potvrzení o nahlášení ztráty/odcizení. Velvyslanectví následně o ztrátě / odcizení vyrozumí příslušný obecní úřad podle místa trvalého bydliště.

Telefonicky či emailem nelze ztrátu/odcizení na velvyslanectví nahlásit.

Pro případný návrat do ČR může velvyslanectví vydat postiženým občanům tzv. cestovní průkaz, což je cestovní dokument, který má omezenou časovou platnost a slouží primárně k návratu do ČR.

 

Pozn.: Na velvyslanectví nelze požádat o nový občanský nebo řidičský průkaz. Jediný doklad totožnosti, který lze v zahraničí obstarat, je standardní biometrický cestovní pas (ev. cestovní průkaz pro návrat do ČR).

 

Další zdroje:

Informace londýnské Metropolitní policie pro oběti trestného činu.