Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak postupovat v případě, že se ve Velké Británii ocitnete bez prostředků

Informace o možnosti rychlého hotovostního převodu peněz z ČR do UK.

Jednou z možností, jak realizovat převod peněz z ČR do UK, je převod hotovosti prostřednictvím společnosti WESTERN UNION. Síť poboček společnosti WESTERN UNION je v ČR poměrně hustá, obecně je možno peníze složit na většině poboček České pošty, případně i na vybraných pracovištích směnáren a hotelů v ČR.

Při složení peněz v ČR je třeba vyplnit příslušný formulář s uvedením toho:

a) kdo peníze posílá,
b) komu peníze posíláte,
c) kolik Kč zasíláte,
d) kam peníze zasíláte.

Příjemci peněz v UK je třeba následně nahlásit (nejlépe telefonicky) kromě výše uvedených informací ještě:

a) kolik peněz v GBP je zasláno (přesně na pence) - tuto informaci se dozvíte z potvrzení o zaslání peněz, a
b) MTCN (10-místný bezpečnostní kód), který Vám sdělí při odesílání peněz.

Peníze jsou obvykle převedeny během 1-2 hod. Pro příjem peněz v UK je třeba na příslušné pobočce WESTERN UNION v UK předložit platný doklad totožnosti (cestovní pas nebo občanský průkaz, případně cestovní průkaz) vyplnit formulář pro příjem peněz. Podle zkušeností velvyslanectví nemusí každá pobočka WESTERN UNION v UK v daný okamžik vyplácet peníze. Rovněž otevírací doba se může různit.

Informace o pobočkách WESTERN UNION v UK.

Pokud by občan v UK neměl přístup na telefon, je možno případným příbuzným, či známým, kteří budou ochotni poslat peníze, zavolat z velvyslanectví v Londýně.

Pokud jste spolu s finančními prostředky přišli i o Váš cestovní doklad, je nejdříve třeba na Velvyslanectví ČR v Londýně, případně u honorárních konzulů ČR v Belfastu či Edinburghu, si nechat vystavit cestovní průkaz. Nicméně podle našich zkušeností ne každá pobočka WESTERN UNION v UK cestovní průkaz akceptuje, neboť jejich pracovníci často nemají o tomto specifickém dokladu ČR informace.

V blízkosti velvyslanectví je několik poboček společnosti WESTERN UNION v ulici Queensway, kde je možno peníze obvykle vyzvednout.

 

 

přílohy

WU - formulář příjem GBP 1 MB PDF (Acrobat dokument) 9.1.2014