Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cesty do USA - nutnost cestovního pasu s biometrickými daty

Upozornění pro české občany cestující do USA

V souvislosti s prvním výročím zavedení elektronického systému schvalování cest, který je znám pod zkratkou ESTA, vydalo Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA (Department of Homeland Security - DHS) prohlášení, ve kterém informuje o významné změně ve způsobu odbavování osob, které cestují do USA v rámci bezvízového styku (Visa Waiver Program - VWP). Celý text prohlášení přikládáme.

V tomto prohlášení se uvádí, že s účinností od 20. ledna 2010 jsou  letečtí dopravci provozující lety do USA oprávněni vyloučit z přepravy ty cestující, kteří nebudou mít platný souhlas vydaný v rámci systému ESTA.

Bezvízový styk se vztahuje jen na držitele cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji (tzv. e-Pas), který má schválenou registraci v ESTA.

Doporučuje se vytisknout si po ukončení registrace číslo souhlasu vygenerované systémem ESTA a tento doklad předkládat během odbavení při všech cestách do USA uskutečňovaných během platnosti souhlasu.

Registraci v rámci systému ESTA je nutno provést výlučně na webové stránce Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA https://esta.cbp.dhs.gov Důrazně doporučujeme provést při registraci kontrolu, zda se skutečně jedná o uvedenou adresu, a to vzhledem k tomu, že byla zjištěna existence falešných stránek.