Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění pro uchazeče o zaměstnání ve Velké Británii

(Archivní článek, platnost skončena 10.02.2013.)

Prosíme věnujte pozornost tomuto varování

Velvyslanectví registruje řadu případů českých občanů, kteří cestují za prací do Spojeného království bez dostatečného finančního zajištění a připraveného řešení situace, kdyby k uzavření pracovního poměru nedošlo. Mnozí z nich se obracejí na velvyslanectví s žádostí o pomoc, neboť se ocitnou bez finančních prostředků na pobyt a cestu zpět.

Upozorňujeme, že podobně jako ostatní zastupitelské úřady ČR v zahraničí, máme omezené možnosti, jak řešit nepříznivé důsledky těchto situací. Zejména zde není možnost bezplatné přepravy zpět do ČR, nouzového ubytování či poskytnutí peněžní půjčky.

Podle dostupných poznatků se čeští občané vydávají za prací často na základě osobního doporučení nedůvěryhodných zprostředkovatelů, jejichž cílem není zajištění práce, ale získání osobního prospěchu.

Velvyslanectví proto vyzývá české občany k maximální opatrnosti a zodpovědnosti při hledání zaměstnání ve Spojeném království.

Občané by měli při odjezdu z vlasti vždy disponovat dostatečnou finanční rezervou umožňující nejenom pobyt v zahraničí, ale také návrat do ČR. Pokud je účelem cesty zaměstnání, doporučujeme zajistit si pracovní místo ještě před odjezdem z ČR a přesvědčit se o důvěryhodnosti případného zprostředkovatele.

Na základě zákona "Gangmasters (Licensing) Act 2004" byl zřízen nový britský správní orgán "Gangmasters Licensing Authority", který dohlíží nad spravedlivým zacházením se zaměstnanci v zemědělství, zahradnictví, rybářství a souvisejícím průmyslu (zpracování a balení). Tento orgán dále poskytuje licence pracovním agenturám (bez ohledu, zda sídlí ve Spojeném království či v ČR), na jejichž základě mohou zajišťovat pracovníky do výše uvedených oblastí. Poskytování zprostředkovatelské činnosti bez licence je trestně odpovědné - max. trest odnětí svobody až na 10 let a finanční pokuta. Bližší informace lze nalézt na internetových stránkách " Gangmasters Licensing Authority".