Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Majáles v Londýně aneb večer mezi Máchou a Ginsbergem

(Archivní článek, platnost skončena 01.05.2013.)

Česká a slovenská ambasáda v londýnském Notting Hill ožily v pátek 27. dubna oslavou česko-slovenského studentského Majáles. Stovka studentů toho času pobývajících na britských vysokých školách se zde sešla, aby si podle starodávného obyčeje užili příchodu jara, svobody studentského stavu a lehkosti žití. Večer zahájila poezie Karla Hynka Máchy a Allena Ginsberga.

S nápadem uspořádat neformální recesistický večer pro studenty, jehož součástí byla živá i reprodukovaná hudba, poezie, soutěže a samozřejmě volba Krále a Miss Majálesu, přišli velvyslanci České republiky a Slovenska Michael Žantovský a Miroslav Wlachovský. V Londýně se studentský Majáles konal letos poprvé.

Nejpočetnější výprava dorazila do Londýna z Oxfordu. Hojně zastoupeny byly i velké londýnské univerzity, jako jsou London School of Economics či University of Westminster. Účastníci se během večera poprali s odlehčeným kvizem prověřujícím znalosti česko-slovenské historie, literatury a majálesových reálií. Tvořili a recitovali poezii na zadaná slova z pokladnice české a slovenské slovesnosti a zasoutěžili si ve folklorních tancích pod vedením profesionálů z národopisného spolku Karpaty.

Večer vyvrcholil volbou Krále Majáles, kterým se stal Jan Indráček z Oxfordu. Po jeho boku stanula Miss Majáles Markéta Šetinová. Nejlepším týmem se stali Oxfordští.   

king of may

Více fotek z Majáles naleznete na Facebooku českého velvyslanectví.