Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

"Za svobodu bych bojovala i dnes"

Československá legionářka Nina Dobosharevich (roz. Vignerová) oslavila v Londýně 94. narozeniny. "Za svobodu bych bojovala i dnes, kdyby to bylo třeba," říká majorka v.v. československé armády, do které jako volyňská Češka vstoupila v roce 1942 na Středním východě.

Po útěku z Volyně, cestovala přes Polsko, Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii a Itálii do Francie, která však mezitím kapitulovala, a tak pokračovaly její peripetie přes Turecko do Palestiny, kde působila v polském středisku v Tel Avivu. Tam si pro ni v roce 1942 přijeli Čechoslováci, aby se přihlásila do československých jednotek v Jeruzalémě.

Na Středním východě bylo 31 vojákyň československé armády, většinou židovského původu, které však musely být pro nedostatek žen přeřazeny k ATS (Army teritorial service). Zde působila Nina jako řidička a automechanička.

V roce 1946 se s manželem a dalšími vojáky vrátila zpět do Československa a do roku 1949 působila u vojenského útvaru v Žatci. Její antikomunistické postoje přilákaly pozornost kontrarozvědky, která ji několikrát vyslýchala. V roce 1949 opustila Československo.

V Německu pracovala jako kurýrka a ošetřovatelka , kde také založila Československou obec legionářskou. V roce 1950 odešla do Anglie.

Nina se dodnes velmi živě zajímá o dění v České republice a má velmi dobrý přehled o aktuálním dění na domácí politické scéně. Ve Velké Británii se podle svých zdravotních dispozic účastní činnosti asociace Czechoslovak Legionaires Abroad a akcí pořádaných velvyslanectvím ČR v Londýně.

K 94. narozeninám zaslali Nině Dobosharevich blahopřání státní tajemník MO a velvyslanec ČR ve V. Británii, které jí předali pracovníci Úřadu přidělence obrany v Londýně.

Majorka Nina