Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínka na Jana Masaryka

Velvyslanectví v Londýně uspořádalo dne 7. března ve spolupráci s britskými, českými a slovenskými historiky seminář o Janu Masarykovi s názvem "Remembering Jan Masaryk". Přední britští a čeští odborníci se v něm zamysleli nad různorodostí Masarkovy osobnosti, nad jeho působením v českoslovesnké diplomacii jako velvyslanec v USA a Spojeném království i nad jeho kariérou v rakouské armádě. Seminář se uskutečnil jako připomínka 65. výročí Masarykovy tragické smrti. O své vzpomínky na Masaryka a pohnutý rok 1948 se s hosty podělil i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Seminář, jenž byl rozdělen na dva panely, moderoval Martin D. Brown, profesor historie z Richmond American International University v Londýně. První panel pod názvem "Jan Masaryk a veřejná diplomacie" uvedl velvyslanec Michael Žantovský. Erica Harrison z Univerzity v Bristolu a Miroslav Krupička, šéfredaktor Radio Prague, se ve svých příspěvcích zamysleli nad rolí slavných Masarykových promluv na vlnách zahraničního vysílání BBC v době druhé světové války.

Druhou část semináře nazvanou "Masaryk jako voják" uvedl emotivním vystoupením ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, který zavzpomínal na pohnutý rok 1948 a na pohřeb Jana Masaryka v ulicích Prahy. Eduard Stehlík z pražského Ústavu pro studium totalitních režimů hovořil o vojenské kariéře Jana Masaryka. Vít Smetana z Ústavu soudobých dějin AV ČR se zamyslel nad Masarykovou rolí v mezinárodní politice v době rodícího se konfliktu mezi "západem a východem".

Seminář zakončila projekce britského televizního filmu Smrt demokrata, jenž se zabývá okolnostmi Masarykovy tragické smrti v březnu 1948. Po promítání filmu moderoval Jan Kaplan diskusi s Cate Haste a Angelou Spindler-Brown. Hosté semináře si také mohli prohlédnout výstavu unikátních archiválií o Janu Masarykovi, kterou sestavil Jan Kaplan.