Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Možnosti financování vysokoškolského studia ve Velké Británii

Britská vláda umožňuje zahraničním studentům ze zemí EU, kteří chtějí ve Velké Británii studovat tzv. undergraduate courses, aby si zažádali o půjčku na úhradu školného. Půjčka pod názvem Tuition Fee Loan může dosahovat až 9 000 liber ročně a je splatná až poté, co student ukončí studia a ve svém zaměstnání dosáhne určité mzdové úrovně, jejíž výše závisí na zemi následného pobytu a výkonu práce. Úrok z půjčky je ve většině případů roven inflaci. Jednotlivé splátky jsou ve výši 9 % z částky, která převyšuje stanovenou hranici pro splácení. Ve chvíli, kdy plat klesne pod stanovenou mzdovou hranici, jsou splátky školného ihned zastaveny.

Příklad českého studenta, který bude po studiích pracovat a žít v České republice

Student si za celé studium půjčil 21 000 liber na úhradu školného. Úroková míra se bude rovnat inflaci. Po skončení studia si absolvent najde zaměstnání v České republice. Splácet však začne až ve chvíli, kdy jeho plat dosáhne 13 100 liber ročně (cca 407 000 Kč ročně, cca 34 000 Kč měsíčně). Student vydělávající 40 000 Kč měsíčně bude tedy pravidelně splácet částku rovnající se 9 % z 6 000 Kč (rozdíl 40 000 Kč a 34 000 Kč).

Více informací najdete na:

·         https://www.gov.uk/student-finance/overview,

·         http://www.studentloanrepayment.co.uk/portal/page?_pageid=93,6678668&_dad=portal&_schema=PORTAL.

 

Stipendia českých nadací

Open Society Fund

www.osf.cz

Open Society Fund umožňuje studentům 1. a 2. ročníků střední školy studovat po dobu jednoho roku na prestižních středních školách ve Velké Británii a USA. Nejúspěšnější čeští studenti pak pokračují ve svých studiích na zahraničních univerzitách, jako je například Oxford, Cambridge, London School of Economics, Harvard University, Princeton University či Taft University.

Ve spolupráci s mezinárodní poradenskou firmou Accenture dále poskytuje stipendia studentům technických a ekonomických oborů na studium na zahraničních univerzitách v délce 3 až 12 měsíců. 

The Kellner Family Foundation

www.kellnerfoundation.cz

Projekt UNIVERZITY je otevřen všem zájemcům o bakalářské studium na zahraničních univerzitách. Uchazeči o grant musí dosahovat vynikajících studijních výsledků a zároveň prokázat, že jejich sociální zázemí by jim neumožnilo absolvovat zahraniční studium.