Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Architektura budovy velvyslanectví

 

Ambasada

 

Budova, v které sídlí Velvyslanectví ČR, se na konci ulice Kensington Palace Gardens nachází od konce šedesátých let minulého století. Na jejím místě do té doby stávala vila projektovaná architekty Wyattem a Brandonem v polovině devatenáctého století.

Před vznikem ČR v roce 1993 budova sloužila jako součást komplexu tehdejšího československého velvyslanectví. Tento komplex byl k 31. prosinci 1992 rozdělen mezi nástupnické státy federace - ČR a SR. V části, kde nyní sídlí Velvyslanectví ČR se dříve nacházel mimo jiné i obchodně-ekonomický úsek československého velvyslanectví a kulturní centrum.

Současná podoba budovy je dílem architektů Jana Šrámka, Jana Bočana a Karla Štepánského, kteří na projektu spolupracovali s britskou firmou Johnson - Marshall and Partners. Ve své době byl komplex československého velvyslanectví považován za významný architektonický počin.

 

Tehdejší odborná veřejnost se k projektu komplexu československého velvyslanectví vyjadřovala velmi pozitivně. David Rock v Časopisu architektů v červenci 1969 sice připustil menší dávku "těžkopádného neokomunistického klasicismu patrného v detailech", nicméně budovu s průčelím do Notting Hill Gate označil za "zvláště dobře zasazenou do ruchu této části města" (Architects´Journal 1969).

Společně s dalšími jedenácti stavbami v jednotlivých britských regionech byla projektu v roce 1971 Královským institutem britských architektů (RIBA) udělena výroční cena. Porota pro oblast Londýna tehdy vybírala z 33 nominací na území aglomerace a pro projekt československého velvyslanectví se rozhodla jednomyslně. Své rozhodnutí porotci Gabriel Epstein, Birkin Howard a Sidney Lloyd doprovodili komentářem: "Na rozdíl od mnoha budov z prefabrikovaného betonu, které začnou brzy chátrat, jedná se v tomto případě o elegantní příklad svého druhu, s pečlivě provedenými technickými i estetickými detaily."


Podrobnější informace k architektonickému pojetí budovy velvyslanectví naleznete na internetových stranách MZV ČR.