Velvyslanectví České republiky v Londýně

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Podnikání ve Velké Británii

Téma zakládání podniků a podnikání ve Velké Británii a ostatních členských zemích Evropské unie, vč. poskytování služeb v rámci společného evropského trhu, je vysvětleno v informačním materiálu Pravidla pro volný pohyb služeb a svobodu usazování v EU Svazu obchodu a cestovního ruchu, který je k dispozici na internetových stránkách Businessinfo.cz.

Uvedený text se zabývá především informacemi o poskytování služeb a svobodě usazování, tj. založení podniku a podnikání v jiné členské zemi EU, ale i souhrn rad, jak postupovat při vysílání pracovníků (co je třeba zajistit před vysláním, jakými dokumenty vyslané pracovníky vybavit a jaké jim mohou být kladeny překážky na místě), co musí splnit OSVČ, pokud chce začít poskytovat služby přeshraničně (co učinit před/po příjezdu, jaké mohou nastat překážky či jak postupovat při nutném splnění podmínky uznávání kvalifikace).

Zájemcům o podnikání v UK doporučujeme navštívit internetové stránky BusinessLink zřízeny britskou vládou s cílem usnadnit založení a fungování malých firem. Zde lze nalézt podmínky a postup registrace nové firmy krok za krokem, včetně vysvětlení veškerých regulatorních podmínek vztahujících se k Vámi vybranému oboru podnikání. Existuje i možnost oslovit česky hovořící účetní poradce v etablovaných britských firmách, jako je např.: W.I.T.B.I

Po založení firmy je nezbytné otevřít si bankovní účet, přihlásit se k placení daní a pojištění. Podrobný postup registrace k platbě daní, vč. příslušných formulářů, poskytuje příručka HM Treasury & Customs. Při zakládaní firmy můžete využít služeb členů Česko-britské obchodní komory. Chcete-li v UK investovat nebo najít dodavatele výrobků a služeb (v případě zájmu o dovoz do ČR), doporučujeme internetové stránky UKTI Britského velvyslanectví v ČR.

Obchodního partnera v UK lze najít prostřednictvím firemních adresářů. K nejznámějším patří  Kompass, jehož některé služby jsou však zpoplatněné. Uvedené adresáře jsou přístupné na internetu. V případě potřeby ověřit si registraci partnerské britské firmy, využijte obchodní rejstřík online. V UK se lze prosadit také prostřednictvím místních prodejních zástupců, kteří jsou sdruženi v Asociaci prodejních zástupců (The Manufacturers’ Agents of Great Britain and Ireland).