česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování – doporučení turistům

Bezpečnostní situace, klimatické informace

!!! Doporučujeme prověřit také aktuální zprávy v rubrice "Aktuální doporučení a varování" na webu MZV ČR !!!

Při vstupu do země musí cestovatel předložit cestovní doklad platný alespoň 6 měsíců po plánovaném opuštění Filipín, zpáteční letenku, popř. letenku do další destinace s jasně stanoveným datem odletu a dostatečné finanční prostředky dle délky a účelu pobytu. Pokud cestovatel na letišti není schopen vysvětlit kam jede, za jakým účelem, zda má dostatečné finanční prostředky na cestu, má zpáteční letenku otevřenou, nebo se nechová slušně, imigrační úředník se jej může rozhodnout nevpustit do země. Vzhledem k tomu, že k této situaci dochází velmi často, žádáme občany ČR, aby striktně dodržovali výše zmíněné zásady a k imigračním úředníkům se vždy chovali slušně.

S ohledem na bezpečnostní situaci a nebezpečí únosu cizinců doporučuje MZV dbát během pobytu na Filipínách maximální opatrnosti. Vzhledem ke konfliktu mezi filipínskými vládními jednotkami a kriminální islamistickou teroristickou skupinou Abu Sayyaf, MZV doporučuje necestovat do (ani lodí v okolí) jihozápadní části Filipín na ostrovy Basilan, Jolo, Sulu, Tawi Tawi a západní (muslimské) části ostrova Mindanao (avoid travel to certain area), do východní (křesťanské) části ostrova Mindanao a jižní části ostrova Palawan (až po Puerto Princesa) cestovat jen v naléhavých případech (avoid non-essential travel). Současně, v návaznosti na pokusy skupiny Abu Sayyaf a obdobných teroristických skupin infiltrovat se do dalších částí země, především turistických center, doporučujeme dbát maximální opatrnosti na celém území Filipín.

Současně doporučujeme vyhýbat se na celém území Filipín shromáždění většího počtu osob kvůli nebezpečí bombového útoku.

Vzhledem k zaměření prezidenta Duterteho a jeho administrativy na "válku s drogami" důrazně nabádáme občany ČR, aby se vyhnuli jakékoliv asociaci s drogami od nákupu a převozu po držení a osobní užití. Konzumace alkoholu na veřejnosti je - mimo vyhrazené restaurační zařízení – zakázána.

Upozorňujeme také na podvody, kdy jsou občané ČR místními podvodníky opití/ zdrogovaní, vmanipulovaní do nepříjemné situace (sex na veřejnosti s transsexuální prostitutkou/ fyzické násilí/ údajná nezaplacená útrata, atp.) v těchto situacích jsou nahraní na video a následně vydíraní. Doporučujeme proto nepohybovat se -zejména sami- po pochybných podnicích.

Hlavními turistickými centry jsou ostrovy jižně od hlavního města, př. Cebu, Bohol, Mindoro a Boracay. Pokud jde o běžnou kriminalitu, ta je obdobná jako ve světových metropolích. Doporučuje se nepřespávat v hostelích ve sdílených pokojích (shared/ dormitory rooms), časté jsou krádeže pasů a hotovosti.  Ve městech (především v Manile a Cebu) se doporučuje zvýšená opatrnost v nočních hodinách (časté jsou incidenty s řidiči taxíků) a je třeba se vyhnout chudinským čtvrtím. Při používání veřejné dopravy, především autobusů a tzv. jeepney, může dojít k ozbrojenému přepadení. Důrazně doporučujeme využívat pouze registrované taxislužby (v Manile i Cebu mají své stánky u východu z letištní haly), neboť se začínají množit případy, kdy neregistrovaní řidiči taxi zavezou klienta na odlehlé místo, kde ho okradou.

Filipínské klima je vlhké a tropické. Průměrné denní teploty se pohybují v rozmezí 28 - 37°C. Nejvyšší teploty jsou od dubna do května v období sucha a nejnižší od prosince do února. Od června do listopadu je deštivé období, kdy spadne až 500 mm srážek měsíčně a vlhkost vzduchu často dosahuje až 100 %.

Od června do poloviny prosince je na Filipínách období dešťů a tajfunů. Před cestou na Filipíny v tomto období doporučujeme cestovatelům, aby průběžně sledovali aktuální předpověď počasí na webových stránkách Filipínského úřadu pro atmosférické, geofyzikální a astronomické služby (Philippines Atmospheric, Geophysical and Astronomical Services Administration – PAGASA) na www.pagasa.dost.gov.ph. Aplikaci Pagasa, která zasílá informace o případném blížícím se nebezpečí (např. varování před tajfuny, povodněmi apod.), lze stáhnout do mobilního telefonu.

Detailní informace o sopkách, zemětřesení, tsunami, atp. je možno nalézt na webových stránkách Filipínského vulkanologického a seismologického institutu (Philippine Institute of Volcanology and Seismology) www.phivolcs.dost.gov.ph.

V případě vážné přírodní katastrofy (zemětřesení, tsunami, tajfun) počítá filipínská administrativa s tím, že všichni občané (jak filipínské národnosti, tak cizinci) se prvních 72 hodin postarají sami o sebe. Zejména občanům, kteří na Filipínách dlouhodobě pobývají proto doporučujeme, aby měli vždy dostatek zásob pitné vody a jídla, v ideálním případě i evakuační zavazadlo, informovali se o evakuačních procedurách v místě práce a bydliště a důsledně dbali všech pokynů místní správy. V případě katastrofy obratem kontaktujte rodinu v ČR, aby o Vás neměli zbytečnou starost a Velvyslanectví ČR informujte o svém stavu a to i v případě, že jste v pořádku a nic nepotřebujete. Dále upozorňujeme na projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD), který umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům, kteří poskytnou na dobrovolném základě informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí.

Z cizích měn se doporučuje přivézt USD nebo EUR. Ne všechny banky a směnárny vymění jiné měny. Výměnu je lépe provádět i přes případně méně výhodný kurz v bankách, oficiálních směnárnách a v hotelích. Některé hotely neakceptují osobní šeky, pouze šeky cestovní. Platební a kreditní karty jsou běžné, i když v menších městech může být problém nalézt bankomat.