Velvyslanectví České republiky v Mexiku

español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Divadelní nastudování hry Karla Švenka "Poslední cyklista" - premiéra a knižní vydání díla v Mexiku

Na počátku února 2012 byla v Mexico City v premiéře uvedena divadelní hra Karla Švenka „Poslední cyklista“.

 Karel Švenk (1907-1945), člen pražské divadelní avantgardy, herec, režisér, spisovatel a skladatel, byl mezi prvními deportovanými z celé generace českých židovských umělců, kteří prošli branami Terezína, a v letech 1941 – 1944 zde vytvořili díla, která dodnes nezůstala zapomenuta (mj. dětská opera Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera). Karel Švenk byl autorem několika terezínských divadelních pásem a rovněž písně „Všechno jde“, která se později stala hymnou terezínského ghetta. Hra „Poslední cyklista“ je jeho posledním dílem, které se dochovalo pouze ve zlomcích a k jehož rekonstrukci došlo díky záznamům herečky pí Jany Šedové (vlastním jménem Gertruda Popperová, roz. Skallová), jediné přeživší účastnice nastudování hry. Hra byla v Čechách uvedena v roce 1961 divadlem Rokoko pod režijním vedením Dareka Vostřela.

Hra je alegorií na pronásledování a perzekuci Židů (ve hře symbolizovaných cyklisty), jejíž premiéra v Terezíně byla z obav před reakcí nacistického vedení tábora Radou starších zakázána. Uskutečnila se však její první generálka a zachovaly se rovněž originální scénické a kostýmní návrhy, vytvořené architektem a jevištním a kostýmním výtvarníkem Františkem Zelenkou (1904-1944).

 „Posledního cyklistu“ v Mexiku nastudovalo divadlo Thespis pod režijním vedením Isaaca Slomianskiho. Z iniciativy Velvyslanectví České republiky v Mexiku následně vzešlo knižní vydání divadelní hry, které je již v současné době v prodeji.