Velvyslanectví České republiky v Mexiku

español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert k 15. výročí Academia Praga Musical a zahájení výstavy "Ano, Masaryk" v Leónu

V neděli 27. května 2012 uspořádala hudební škola Academia Praga Musical spolu s Muzeem umění a dějin státu Guanajuato a Velvyslanectvím České republiky v Mexiku dvě významné kulturní akce v hlavním městě Guanajuato León.

V neděli 27. května 2012 uspořádala hudební škola Academia Praga Musical spolu s Muzeem umění a dějin státu Guanajuato a Velvyslanectvím České republiky v Mexiku dvě významné kulturní akce v hlavním městě Guanajuato León.

Nedělní dopoledne bylo věnováno slavnostnímu koncertu hudební školy Academia Praga Musical, která v letošním roce oslavila 15. výročí své existence. Academia Praga, vedená českou krajankou žijící v Leónu paní Marií Polákovou González, se věnuje hudební výchově dětí od 3 do 18 let. Spolupracuje s nejlepšími hudebními pedagogy v regionu a za dobu své existence již vychovala řadu kvalitních hudebníků nejen amatérských, ale také profesionálních. Její bývalé studenty lze dnes potkat na několika prestižních mexických hudebních akademiích. Koncert, na němž se představili nejpokročilejší žáci Academia, byl rozdělen na dvě části, z nichž první byla věnována výhradně hudbě českých skladatelů a české hudbě lidové.

V průběhu odpoledne pak byla v  prostorách téměř nového Muzea umění a dějin státu Guanajuato (otevřeno v roce 2009) slavnostně zahájena výstava „Ano, Masaryk“, která se již v loňském roce představila mexickému publiku v hlavním městě. Výstava potrvá do 24. června a dne 21. června proběhne v jejím rámci přednáška velvyslance ČR J. Havlíka na téma  „Česká republika a Mexiko: historie a současnost bilaterálních vztahů“.

Město León je významným centrem zejména obuvnického průmyslu (s trochou nadsázky by jeho pověst bylo možno přirovnat k předválečnému Zlínu). Stát Guanajuato se však těší pověsti zejména jako centrum kulturní, které kromě nejvýznamnějšího divadelního festivalu Cervantino hostí pravidelně další hudební, filmové i výtvarné události a rovněž návštěvy mezinárodního významu – mj. například letošní návštěvu papeže či Mezinárodní konferenci mládeže v r. 2010.