Velvyslanectví České republiky v Mexiku

español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Měsíc české kultury v Mexico City

Ve dnech 26. dubna až 21. května 2012 uspořádalo Velvyslanectví ČR v Mexiku měsíc české kultury pod názvem „Česká republika v srdci Evropy“.

Ve dnech 26. dubna až 21. května 2012 uspořádalo Velvyslanectví ČR v Mexiku měsíc české kultury pod názvem „Česká republika v srdci Evropy“. Kulturní i další doprovodné akce probíhaly v kulturním a obchodním centru Plaza Loreto, které se nachází v turisticky atraktivní, koloniální čtvrti San Angel na jihu hlavního města, v blízkosti několika univerzitních kampusů.

Páteří kulturní akce byla výstava se stejnojmenným názvem, pocházející přímo „z autorské dílny“ Velvyslanectví ČR v Mexiku a vzniklá za  pomoci kanceláře CzechTourism v Mexiku. Třicet textových a obrazových panelů o rozměrech 122 x 244 cm mělo za cíl především seznámit mexické publikum se starší i novodobou historií českých zemí, s českou kulturou a jejími představiteli, s významnými českými osobnostmi, s architektonickými a přírodními krásami ČR, ale také s českou gastronomií a se zvyky spojenými s každodenním životem dnešních Čechů. Součástí výstavy byla rovněž prezentace českého skla a designu, organizovaná Velvyslanectvím ČR a kanceláří CzechTrade v Mexiku, za účasti zástupců českých sklářských firem. 

Výstavu doplňovala pestrá řada doprovodných akcí, probíhajících v otevřeném auditoriu a kinosálech Plaza Loreto:

- Dne 13. 5. vystoupil na samostatném koncertu vynikající český kytarista Vladislav Bláha.

- Za spolupráce Velvyslanectví ČR a mexického Centra pro výchovu mladých umělců FOVADI bylo v celkem čtyřech sobotních reprízách realizováno představení černého divadla pro děti „Červená Karkulka“.

- Dne 18. 5. uspořádal Kulturní Institut státu Morelos ve spolupráci Velvyslanectvím ČR slavnostní křest knihy spisovatele a novináře Norberta Frýda Císařovna, kterou do španělštiny přeložila mexická spisovatelka a česká krajanka paní Gloria Čejka.

- V rámci festivalu českého filmu byly mexickému diváku nabídnuty filmy pro dospělé i dětské publikum (Tobruk, Rok ďábla, Musíme si pomáhat, Báječná léta pod psa, Pat a Mat, Krtkova dobrodružství).

- Velké pozornosti se těšilo uvedení výběru krátkometrážních snímků Jiřího Trnky.

- Díky pomoci a podpoře české krajanské Asociace T.G. Masaryka se dále uskutečnil

-      koncert dětského sboru z mexických Lidic;
-      koncert smyčcového tria Asociace T.G.M. Má vlast;
-      výstava obrazů české malířky žijící v Mexiku Tanji Khon;
-      výtvarná dílna pro děti – malování velikonočních kraslic;
-      víkendové ochutnávky a prodej typických jídel české kuchyně.

- Výstavu českého skla doplnil seminář českých sklářských firem, určený pro odborné publikum a studenty designu skla.

- V průběhu celého měsíce mohli návštěvníci výstavy ochutnat a zakoupit české pivo Bernard a českou bižuterii.

Podle odhadů kulturního centra Plaza Loreto výstavu a její doprovodné akce celkem zhlédlo více než 300 tisíc návštěvníků.