Velvyslanectví České republiky v Mexiku

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínková slavnost k 70. výročí lidické tragédie

Dne 11. 6. 2012 uspořádalo Velvyslanectví ČR v Mexiku spolu s úřadem primátora municipality Magdalena Contreras v Mexico City vzpomínkovou slavnost k 70. výročí vypálení obce Lidice.

Dne 11. 6. 2012 uspořádalo Velvyslanectví ČR v Mexiku spolu s úřadem primátora municipality Magdalena Contreras v Mexico City vzpomínkovou slavnost k 70. výročí vypálení obce Lidice. Slavnost se uskutečnila na náměstí Lidice v městské čtvrti San Jeronimo Lidice, která, tehdy ještě jako samostatná obce, přijala do svého názvu jméno Lidic již 30. srpna 1942.

            Vzpomínkovou slavnost zahájil velvyslanec ČR v Mexiku Jiří Havlík spolu s primátorem municipality Magdalena Contreras a jako čestní hosté se jí zúčastnili velvyslanci Německa, Ruska, Velké Británie, Izraele a Polska, chargé d´affaires Slovenska a zástupce velvyslance Francie v Mexiku. Na programu slavnosti se podíleli žáci základních škol ze San Jeronimo Lidice a zástupci četných občanských sdružení, působících v místě. 

            Na úvod zazněly mexická a česká hymna v podání dětského sboru se San Jeronimo Lidice, vedeném předsedkyní české krajanské Asociace T.G. Masaryka pí. Ednou Gómez. Věnce u památníků obětem Lidic, které představují nástěnný bas-reliéf „Tábor smrti a světla“, dílo mexického muralisty Ariosta Otera, a plastika „Usmrcení člověka člověkem samotným“ sochaře Sergia Guerrera Moralese, položili velvyslanci ČR, Německa a primátor Magdalena Contreras. Kromě projevů velvyslance ČR a primátora krátce představili svá díla a jejich historii oba zmiňovaní mexičtí umělci a dětský sbor přednesl pásmo složené z českých lidových písní i písní Osvobozeného divadla.

            Po ukončení vzpomínkové slavnosti následovalo představení mexického tanečního folklórního souboru organizované delegací Magdalena Contreras v městském kulturním středisku San Jeronimo a slavnostní oběd pro pozvané hosty.