Velvyslanectví České republiky v Mexiku

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mexiko - turné jazzového tělesa MAMATOHE

V termínu od 3. do 18. března 2012 uskutečnilo své turné po Mexiku jazzové uskupení MAMATOHE. Skupina tvořená kontrabasistou Tomášem Liškou (vítěz mezinárodní soutěže instrumentalistů v polské Lomze 2009, člen skupin Points, Druhá tráva a dalších, jehož debutové album „Invisible World“ získalo nominaci na hudební cenu Anděl 2009 v kategorii Jazz & Blues), saxofonistou Marcelem Bártou (první cena na jazzového festivalu v Montreaux 2005 s kapelou Open Sextet, člen skupin Zuzana Dumková Band, Projekt Z Petra Zelenky a dalších), mexickým klavíristou žijícím v Praze Markem Aanderudem (jeden z nejslibnějších mexických současných klavíristů, vítěz Ceny Harmonie za nejlepší českou jazzovou nahrávku roku 2002 a absolvent klasické kompozice na pražské HAMU) a argentinským bubeníkem žijícím v Mexiku Hernanem Hechtem (držitel ceny Grammy za nejlepšího producenta pro Latin Rock, člen více než 20 hudebních uskupení v USA i Mexiku) uskutečnilo v Mexiku sérii celkem 13 koncertů.

MAMATOHE na pozvání Velvyslanectví ČR v Mexiku zejména reprezentovalo ČR na 15. ročníku jazzového festivalu EuroJazz, který tradičně pořádají velvyslanectví ČS EU ve spolupráci s mexickým Národním centrem umění (CENART) v Mexico City. Hlavního koncertu MAMATOHE, který se uskutečnil dne 4. 3. 2012 tradičně pod širým nebem, se podle údajů CENARTu zúčastnilo 6.500 diváků. Výkon umělců i repertoár skupiny sestávající z autorských skladeb z dílny všech jejích členů vysoce ocenilo nejenom vedení CENARTu, ale především nadšené mexické publikum, které po koncertu vykoupilo větší část CD, jež měli hudebníci k dispozici pro turné.

Kromě koncertu v rámci EuroJazzu patřila k nejvíce navštíveným koncertům vystoupení v nově inauguovaném Kulturním mexickém centru Bicentenario ve městě Texcoco (cca 1000 posluchačů) či divadle Ocampo ve městě Cuernavaca (cca 800 posluchačů). Skupina se dále představila v překrásném prostředí Muzea moderního umění Rufino Tamayo, ve Španělském kulturním centru v historickém centru Mexico City, v sále Hudební akademie města Puebly, na Autonomní metropolitní univerzitě a v několika renomovaných jazzových klubech  v Mexico City a okolí.

Během turné skupina poskytla řadu rozhovorů pro tištěná média i rozhlasové stanice,  obrazový záznam z jejího koncertu na EuroJazzu bude vysílán televizní stanicí Canal 22.