Velvyslanectví České republiky v Mexiku

español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Systém veřejných zakázek v Mexiku

Systém veřejných zakázek v Mexiku je rozdělen na federální a regionální či municipální úroveň...

Systém veřejných zakázek v Mexiku

 Systém veřejných zakázek v Mexiku je rozdělen na federální (státní/polovládní podniky a organizace) a regionální či municipální úroveň (městské úřady, regionální zastoupení). Na federální úrovní jsou veřejné zakázky právně zakotveny ve článku 134 Ústavy, Zákonem o veřejných zakázkách a službách pro veřejný sektor a Zákonem o veřejných pracích a službách. Veškeré zákony a právní předpisy jsou publikované na www.compranet.gob.mx. Veřejné zakázky a tendry a podmínky jsou zároveň publikované v Oficiálním věstníku mexické vlády (Diario  Oficial de la Federacion), který vychází denně a je možné ho zakoupit ve stáncích s periodiky nebo konzultovat on-line na www.dof.gob.mx. Česká firma se může přímo účastnit jen tendrů vyhlášených jako mezinárodních („internacional“), v ostatních případech jen prostřednictvím mexického zástupce, tedy spolupracující mexické firmy.

Podmínky tendru lze zakoupit u vyhlašovatele za poplatek v rozmezí cca. 50-1000 USD v závislosti na objemu zakázky. Termíny pro podání přihlášek do tendru jsou velmi krátké max. 7 dní od zveřejnění. To je důkazem toho, že příprava jakékoliv české firmy na účast v daném projektu musí začít mnohem dříve.

Kompletní aktuální  informace o všech veřejných zakázkách lze získat na webové adrese: www.compranet.gob.mx. Rovněž na tomto webovém rozhraní lze nalézt: právní rámce veřejných zakázek, jejich databáze, zprávy a výsledky. Pravidelně je zde publikován roční program veřejných zakázek na zboží a služby.

V rámci snahy o transparentnost je každá státní instituce povinna zveřejňovat jí samou vyhlašované tendry a zároveň  na svém webovém portálu uvádět i výsledky již uzavřených tendrů.