Velvyslanectví České republiky v Mexiku

Důležité informace pro cesty a pobyt v Hondurasu

  Omezení pro dovoz a vývoz valut a místní měny, celní omezení apod. Dovoz valut v hodnotě nad 10.000,- USD je třeba deklarovat a doložit původ. Neexistuje povinná směna valut ani prokázání určitého množství finančních prostředků na pobyt. Od cla je osvobozeno zboží, které nemá

Omezení pro dovoz a vývoz valut a místní měny, celní omezení apod.

Dovoz valut v hodnotě nad 10.000,- USD je třeba deklarovat a doložit původ. Neexistuje povinná směna valut ani prokázání určitého množství finančních prostředků na pobyt. Od cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování osobních potřeb cestujícího v hodnotě do 500,- USD.

Doporučuje se cestovat s USD, neboť Euro je jen velmi těžko směnitelné na místní měnu. Směnit Euro lze pouze v Lloyd´s Bank, která má pobočky v Tegucigalpě a v San Pedro Sula. Taktéž je vhodné míst k dispozici kreditní kartu nebo šeky.

Důležitá telefonní čísla

Příslušný zastupitelský úřad pro Honduras sídlí v San José (Kostarika) a jeho teritoriální působnost zahrnuje vedle Hondurasu Kostariku, Panamu, Salvadoru, Nikaraguu a Belize.

Důležitá telefonní čísla:

Velvyslanectví ČR (San José) 00506-22965671, 22321471

Konzulární pohotovost 00506-89352681, 88491527

Honorární konzulát v Tegucigalpě
Honorární konzul - Johnny R. Kafati Segebre (Nadia Enriquez - sekretářka)
La Constancia, S.A., Boulevard Morazán, Centro Comercial Los Castaňos, Tercer Nivel
Apartado Postal 2533, Tegucigalpa, M.D.C., Honduras
Tel.: 00504-2072455
Fax: 00504-2072455
E-mail: nenriquez@laconstancia.hn

Červený kříž 195

Hasiči 198

Policie 199

Bezpečnostní informace, specifika

Honduras patří mezi země s vysokou mírou kriminality. Na celém území země se doporučuje dbát zvýšené bezpečnosti, zejména v městských oblastech - Tegucigalpa a San Pedro Sula. Zvýšená kriminalita je způsobena tím, že mezi obyvateli je poměrně velký počet ilegálně držených zbraní. V poslední době se kriminalita zhoršuje zejména díky působení tzv. maras, což jsou organizované pouliční bandy mladistvých, které páchají trestnou činnost. Doporučuje se dbát ostražitosti při cestách po zemi, vyhýbat se opuštěným místům a přesunům v noci. K nejvíce nebezpečným místům patří v Tegucigalpě čtvrť Comayaguela a ve večerních hodinách okolí hotelu Maya, Bulevar Juan Pablo II a okolí prezidentského paláce. V San Pedro Sula se jedná o čtvrť Cabaňas.

Vzhledem k bezpečnostní situaci v zemi se důrazně doporučuje dodržovat tyto základní zásady:

- uschovat pas a další cenné doklady, letenku atd. v hotelovém trezoru, nenosit je pokud možno u sebe a cestovat pouze s minimem finanční hotovosti,

- nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci - fotoaparát, videokameru atd..

- parkovat vždy na hlídaném parkovišti, v autě nenechávat nikdy žádné věci,

- nebrat stopaře, jezdit pouze po hlavních silnicích a za denního světla.

- objednávat taxi prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven.

- cestovat se zdravotním pojištěním, před cestou si ověřit rozsah jeho pokrytí v Hondurasu.

- dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách a také přímo v autobusech.

Praktické informace

Většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptuje běžné platební karty (nejrozšířenější VISA nebo MasterCard). Silniční síť je v poměrně špatném stavu, silnice nejsou dobře označeny a osvětleny a v období dešťů trpí sesuvy půdy a záplavami. Nedoporučuje se cestovat v noci. Pokud jde o zdravotní situaci v zemi, v pralesních oblastech se vyskytují některé tropické nemoci, přenášené komáry (např. dengue či malárie), doporučuje se proto vyhýbat místům se stojatou vodou, chránit se před komáry repelenty nanášenými raději na celé tělo včetně oděvu, protože komáři bodají i přes tričko. Doporučuje se dbát na kvalitu pitné vody a pít vodu pouze balenou v plastech.

Podmínky využívání místní zdravotnické péče českými občany

Neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR, nacházející se přechodně v Hondurasu mohou vyhledat lékařskou pomoc ve všech místních zdravotnických zařízeních. Pokud cizinec nedisponuje akceptovaným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě. V některých případech je vyžadována platba předem. V Tegucigalpě existuje několik zdravotnických zařízení se solidním standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň značně nízká. Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici.

Hospital Vera (Tegucigalpa) - 2373156 a 60
Hospital La Policlínica (Tegucigalpa) - 2373211 a 12
Hospital del Valle (San Pedro Sula) - 5518436
Centro Médico CEMESA (San Pedro Sula) - 5567401