Velvyslanectví České republiky v Mexiku

Důležité informace pro cesty a pobyt v Kostarice

 Omezení pro dovoz a vývoz valut a místní měny, celní omezení apod.

Omezení pro dovoz a vývoz valut a místní měny, celní omezení apod.

Od cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího, případně k výkonu jeho povolání:

a) svršky;
b) věci osobní potřeby;
c) léky, potraviny, nářadí, zdravotní a hygienické potřeby;
d) sportovní potřeby;
e) jedna videokamera, jeden fotoaparát, jedna filmová kamera, jeden radiopřijímač, jeden televizor, jeden
dalekohled atd. - vše přenosné;
f) jeden počítač, jeden psací stroj, jedna kalkulačka - přenosné;
g) nářadí a náčiní - nikdy nesmí tvořit kompletní vybavení dílny, kanceláře, laboratoře atd.;
h) hudební nástroje a jejich příslušenství;
ch) knihy, rukopisy, disky, pásky, kazety již nahrané, fotografie a fotogravury neobchodního charakteru;
i) 500 g zpracovaného tabáku, 3 litry vína nebo destilátu nebo likéru na každého dospělého a max. 2 kg sladkostí;
j) zbraně lovecké a sportovní pouze s dovozním povolením příslušných kostarických úřadů;
k) peníze do 10 tisíc USD.

Speciální zpřísněné předpisy platí pro dovoz a vývoz rostlin a zvířat.

Důležitá telefonní čísla

Příslušný zastupitelský úřad sídlí v hlavním městě San José a jeho teritoriální působnost zahrnuje vedle Kostariky Nikaraguu, Panamu, Salvadoru, Honduras a Belize.

Velvyslanectví ČR v Kostarice
Embajada de la República Checa
75m Oeste de la Entrada Principal del Colégio Humboldt
Rohrmoser, San José
Apartado postal 348-1200 Pavas, San José
Tel.: 00506-22965671, 22321471
Konzulární pohotovost mobil: 00506-89352681, 88491527
Fax: 00506-22965595
E-mail: sanjose@embassy.mzv.cz

Bezpečnostní informace, specifika

V poslední době kostarické orgány zpřísnily kontrolu pobytového režimu cizinců. Doporučujeme proto dbát zejména na to, aby při přechodu kostarické hranice bylo do cestovního pasu vždy otištěno příslušné vstupní razítko. Časté kontroly cestovních dokladů na silnicích se na vstupní razitka zaměřují. Pokud nějaké razítko chybí, byť chybou kostarického úředníka na hranicích, dostávají se turisté do značných komplikací a hrozí jim deportace.

Přestože v minulých letech platilo, že Kostarika je na středoamerické poměry nadprůměrně bezpečnou zemí, od začátku 90. let se bezpečnostní situace postupně zhoršuje. V souvislosti se stále se zvyšující kriminalitou nejen v centru hlavního města San José, ale i na celém kostarickém území, je při cestách do Kostariky doporučováno dodržovat tyto základní zásady:

- uschovat cestovní pas, letenku a další doklady v hotelovém trezoru, nenosit je zbytečně u sebe.

- podle zájmu je možné uložit si cestovní pas a další cennosti na velvyslanectví ČR a cestovat pouze s fotokopií pasu opatřenou vstupním razitkem a potvrzenim velvyslanectvi o uložení pasu. Kostarický migrační úřad potvrdil, že policejní orgány jsou na tuto praxi zvyklé, nicméně nelze zaručit, že mohou nastat komplikace, odvíjející se od konkrétních okolností případu.

- cestovat jen se skutečně potřebnou částkou peněz.

- nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci - videokameru, fotoaparát atd..

- parkovat vždy na hlídaném parkovišti, v autě nenechávat žádné věci.

- nebrat stopaře.

- objednávat taxi-službu prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven.

- cestovat se zdravotním pojištěním, před cestou si ověřit rozsah jeho pokrytí v Kostarice.

- dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách a také přímo v autobusech (časté jsou krádeže osobních zavazadel z police nad hlavou cestujících v autobuse).

- při pronájmech vozidel v Rent a Car dobře zkontrolovat podmínky smlouvy

Praktické informace

Naprostá většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptuje běžné kreditní karty (nejrozšířenější VISA nebo Mastercard). V San José i v dalších městech jsou na nejdůležitějších místech (velká nákupní centra, banky apod.) umístěny bankomaty. Kreditní karta je vyžadována ve většině hotelů (pokud jí host nevlastní, je vyžadována platba předem za celou předpokládanou dobu pobytu). Vedle kostarických colónů jsou při nejrůznějších platbách běžné americké dolary, které jsou bez problémů přijímány ve větších obchodech a ve všech hotelích. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 100 USD. Je třeba důsledně zkontrolovat, aby peníze byly zcela nepoškozené. V bance nevyměňují americké dolary, které jsou třeba jen lehce natržené. Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro. Euro lze sice v některých bankách vyměnit (Banco Nacional de Costa Rica), ale ve velmi nevýhodném kursu.

V Kostarice neexistuje železniční doprava, proto se většina nákladní přepravy soustřeďuje na dopravu po silnicích. Silniční síť je poměrně ve špatném stavu vlivem špatných klimatických podmínek. Silnice jsou úzké, mnohdy vysoce položené, s mnoha zatáčkami, často chybí silniční značení, což komplikuje dopravu zejména v noci nebo při dešti a mlze. Hustý je také provozu nákladních automobilů. Doporučuje se nepřeceňovat vlastní síly, necestovat v noci a za hustého deště.

Kostarické pláže jsou poměrně nebezpečné, ač to tak na první pohled vůbec nevypadá. Pláže na obou stranách pobřeží se vyznačují silnými proudy, které mohou neopatrného plavce odnést hluboko do moře. V Kostarice se v minulosti utopilo již několik občanů ČR.

Služby

Hotelů je celá řada ve všech cenových relacích. Obecně platí, že cena standardně vybaveného pokoje (samostatné sociální zařízení, lednička, případně televize a telefon) v bezpečném hotelu evropského typu začíná od 45 USD za noc. Luxusněji vybavené čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely se pohybují v relaci 90 USD výše. Za jedno jídlo v restauracích střední kategorie se platí v průměru 7-10 USD, levněji je v lidových restauracích (3-5 USD), dráže naopak v hotelích. Spropitné se neplatí, je většinou pod názvem "servicio" automaticky připočítáno k účtu a jeho výše je 10%. Mnohé restaurace uvádějí ceny jídel bez daně z obratu - v takovém případě je třeba přičíst dalších 13%. Cena 1 litru benzínu Super je cca 0,8 USD, na rychlostních silnicích (zejména při výjezdu ue San José) se platí symbolické mýtné. Pronájem automobilu střední třídy stojí cca 65-100 USD/den, dražší jsou terénní automobily 4x4, vzhledem ke stavu kostarických silnic jsou však vřele doporučované.

Podmínky využívání místní zdravotnické péče českými občany

Všichni cizinci, nacházející se přechodně v Kostarice, mohou v urgentních případech vyhledat lékařskou pomoc. Zdravotní péči poskytují soukromé a státní nemocnice. V soukromé nemocnici je potřeba předložit před ošetřením akceptovatelné mezinárodní zdravotní pojištěním nebo uhradit hotově veškeré náklady na léčbu. Při hospitalizaci je vyžadována finanční záloha ve výši 1.000 USD. Ve státní nemocnici je ošetření poskytnuto neodkladně, poté je vyžadována úhrada nákladů za ošetření nebo předložení mezinárodního pojištění. V San José existuje rozvinutý systém zdravotnických zařízení (státních nemocnic i soukromých klinik) s dobrým standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení nízká. Kontakt na nejbližšího lékaře má nicméně většina hotelů.

Doporučuje se dbát na kvalitu pitné vody (nejlépe je pít vodu balenou v plastech). Zejména při pobřeží se doporučuje chránit se před komáry. V poslední době se v přímořských oblastech, ale také v okolí San José, objevila epidemie onemocnění dengue, které způsobuje komár Aedes aegypti. Nemoc dengue se vyznačuje vysokými teplotami, bolestí kloubů a svalů, celkovou únavou a v horších případech i krvácením. Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici.

Kontakt na nejdůležitější zdravotnická zařízení v San José

Hospital San Juan de Dios (tel. 222-0166), Hospital México (232-6122), Hospital Dr. Calderón Guardia (222-0166), Hospital Nacional de Niňos (222-0122), Clínica Católica (225-5055), Hospital Clínica Bíblica (223-6422), Clínica Santa Rita (221-6433).

Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba

Státní svátky

1. ledna (Nový rok)
11. dubna (Juan Santamaría)
Zelený čtvrtek a Velký pátek (Velikonoce)
1. května (Den práce)
25. července (připojení provincie Guanacaste)
2. srpna (Nuestra Seňora de Los Angeles)
15. srpna (Den matek)
15. září (nezávislost)
12. října (Kolumbus)
25. prosince (Vánoce)

Pozn.: Naprosté uzavření všech úřadů a institucí nastává v době Vánoc (v extrémních případech 15.12.-5.1.) a v době tzv. Semana Santa (velikonoční týden).

Pracovní a prodejní doba

Běžná pracovní doba firem se pohybuje mezi 8:00 a 16:00, některé úřady pouze 8:00 - 12:00. Pracovní doba bank je většinou od 9:00 do 15:00, některé soukromé banky 8:00 - 17:00 a v sobotu 9:00 - 12:00. Prodejní doba v menších obchodech je od 8:00 do 19:00 v pondělí až pátek, velká nákupní centra a supermarkety jsou otevřené denně od 9:00 do 21:00, o víkendech od 9:00 do 22:00.