Velvyslanectví České republiky v Mexiku

Důležité informace pro cesty a pobyt v Nikaragui

Omezení pro dovoz a vývoz valut a místní měny, celní omezení apod.

Omezení pro dovoz a vývoz valut a místní měny, celní omezení apod.

Dovoz a vývoz valut, stejně jako střelných zbraní, starožitností, léků atd. podléhá přísné kontrole celních orgánů. K celnímu odbavení je třeba přihlásit sumu nad 10.000 USD. Od dovozního cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího (např. svršky, věci osobní potřeby, léky, sportovní potřeby, videokamera, fotoaparát, 20 krabiček cigaret, 250 g tabáku, 3 litry alkoholických nápojů a pod.). Speciální předpisy se vztahují na dovoz a vývoz rostlin a zvířat.

Důležitá telefonní čísla

Příslušný zastupitelský úřad pro Nikaraguu sídlí v San José (Kostarika) a jeho teritoriální působnost zahrnuje vedle Nikaragui Kostariku, Panamu, Salvadoru, Honduras a Belize.

Velvyslanectví ČR v Kostarice
Embajada de la República Checa
75m Oeste de la Entrada Principal del Colégio Humboldt
Rohrmoser, San José
Apartado postal 348-1200 Pavas, San José
Tel. 00506-22965671, 22321471
Konzulární pohotovost: 00506-89352681, 88491527
Fax: 00506-22965595
E-mail: sanjose@embassy.mzv.cz

V Nikaragui dále sídlí Honorární konzulát ČR. Funkci honorárního konzula zastává pan Octaviano César.

Honorární konzulát ČR v Nikaragui
Consulado Honorario de la República Checa
Carretera Sur km 11 contiguo al tanque INAA
Apartado Postal J-128
Managua, Nicaragua
Tel. 00505-22657370
E-mail: octocesar@hotmail.com

Bezpečnostní informace, specifika

Míra obecné kriminality je v Nikaragui menší, než v ostatních státech Střední Ameriky. Přesto však se doporučuje dbát základních bezpečnostních pravidel. Nedoporučuje se cestovat zejména do odlehlých oblastí severních departementů Nueva Segovia, Madriz, Estelí, Jinotega, Matagalpa, Boaco a také do oblasti atlantických departamentů, kde v poslední době působí početné ozbrojené kriminální skupiny. Doporučuje se dodržovat tyto základní zásady:

- uschovat pas a další cenné doklady, letenku atd. v hotelovém trezoru, nenosit je pokud možno při sobě a cestovat pouze s minimem finanční hotovosti,

- nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci - fotoaparát, videokameru atd..

- parkovat vždy na hlídaném parkovišti, v autě nenechávat nikdy žádné věci.

- nebrat stopaře, jezdit pouze po hlavních silnicích a za denního světla.

- objednávat taxi prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven.

- cestovat se zdravotním pojištěním, před cestou si ověřit rozsah jeho pokrytí pro Nikaraguu.

- dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách a také přímo v autobusech.

Praktické informace

Většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptuje běžné platební karty (nejrozšířenější je VISA nebo MasterCard), i když mimo Managuu je rozšířenost platebních karet nižší. Při placení v restauracích je obvyklé spropitné ve výši cca 10 %. V Nikaragui prakticky není používána jiná volně směnitelná měna než americké dolary, směna jiných valut je problematická. Směňovat USD na místní měnu (córdoba) je možné v bankách nebo v autorizovaných směnárnách (Casas de Cambio).

Nebezpečné jsou spodní proudy na mořských plážích, zejména na pacifickém pobřeží, kde každý rok utone několik desítek osob.

Podmínky využívání místní zdravotnické péče českými občany

Neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR, nacházející se přechodně v Nikaragui, mohou vyhledat lékařskou pomoc v urgentních případech. Pokud cizinec nedisponuje akceptovaným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí být veškeré náklady na lékařské ošetření v plné výši uhrazeny. Ve většině případů je vyžadována platba na místě v hotovosti. V Managui existuje několik zdravotnických zařízení se solidním standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň značně nízká.

Pokud jde o zdravotní situaci v zemi, v pralesních oblastech se vyskytují některé tropické nemoci, přenášené komáry (např. dengue či malárie), doporučuje se proto vyhýbat místům se stojatou vodou a chránit se proti komárům repelenty a vhodným oblečením. Při delším pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a také proti žluté zimnici. Mezi zdravotní rizika pro cestovatele po Nikaragui lze považovat onemocnění průjmem, parazity, zánětem spojivek, příušnicemi, cholerou, malarií nebo dengue.

Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba

Státní svátky:

1. ledna (Nový rok)
Zelený čtvrtek a Velký pátek (Velikonoce)
1. května (Den práce)
19. července (Den sandinistické revoluce 1979)
1. srpna (Festival Santo Domingo)
14. září (bitva u San Jacinto)
15. září (den nezávislosti)
12. října (Kolumbus)
8. prosince (Den neposkvrněného početí)
25. prosince (Vánoce)

Pozn.: Úřady jsou uzavřeny v době Vánoc a v době tzv. Semana Santa (velikonoční týden).