Velvyslanectví České republiky v Mexiku

Bilaterální politické vztahy ČR - Nikaragua

  Mimořádný význam měla cesta prezidenta V. Havla do Nikaraguy (13.-14.8.1990) a návštěva prezidentky Violety Barrios de Chamorro v ČSFR (17.-19.2.1991), jejichž hlavním tématem byla ekonomická spolupráce. Vztah mezi prezidentem Havlem a bývalou prezidentkou V. Chamorrovou je velmi

Mimořádný význam měla cesta prezidenta V. Havla do Nikaraguy (13.-14.8.1990) a návštěva prezidentky Violety Barrios de Chamorro v ČSFR (17.-19.2.1991), jejichž hlavním tématem byla ekonomická spolupráce. Vztah mezi prezidentem Havlem a bývalou prezidentkou V. Chamorrovou je velmi přátelský, oba státníci se spolu scházeli i při jiných a méně formálních příležitostech (například na společné večeři s prezidentem Miterrandem v roce 1992).

V dubnu 1996 navštívila ČR nikaragujská delegace v čele s ministrem pro zahraniční spolupráci E. Krügerem. Účelem návštěvy bylo zejména jednání o řešení českých pohledávek v Nikaragui na ministerstvu financí. Delegaci přijali ministři financí a zahraničí ČR I. Kočárník a J. Zieleniec.

Ve stejné době se v ČR konalo zasedání koordinačního výboru projektu třístranné rozvojové pomoci - N.E.W.S., jehož se zúčastnil ministr municipálního rozvoje S. Rivas, který byl rovněž přijat ministrem J. Zieleniecem.

Ve dnech 30.11. a 1.12.1999 se uskutečnila oficiální návštěva Nikaraguy ministra zahraničních věcí ČR Jana Kavana s doprovodem, při níž byl J. Kavan přijat prezidentem Arnoldem Alemánem, jednal s ministrem zahraničí Eduardem Montealegrem, setkal se s podnikateli a navštívil město Estelí, kde se přesvědčil o výsledcích rozvojové pomoci ČR v rámci projektu N.E.W.S. V průběhu návštěvy byla uzavřena Dohoda o zrušení vízové povinnosti pro držitele diplomatických a služebních pasů.

V únoru 2002 navštívil Nikaraguu ministr životního prostředí ČR M. Kužvart. Hlavním cílem jeho cesty bylo seznámit se na místě s výsledky práce českých geologů z Českého geologického ústavu, kteří zde v rámci rozvojové pomoci působí nepřetržitě od roku 1997, a projednat jejich další působení.

V dubnu 2002 navštívil Nikaraguu ministr financí ČR J. Rusnok. Byla podepsána dohoda o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi ČR a Nikaraguou.

V říjnu 2005 navštívil Nikaraguu ministr životního prostředí ČR L. Ambrozek.