Velvyslanectví České republiky v Mexiku

español  česky 

rozšířené vyhledávání

Důležité informace pro cesty a pobyt v Panamě

  Omezení pro dovoz a vývoz valut a místní měny, celní omezení apod. Od dovozního cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího (např. svršky, věci osobní potřeby; léky, sportovní potřeby, videokamera,

Omezení pro dovoz a vývoz valut a místní měny, celní omezení apod.

Od dovozního cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího (např. svršky, věci osobní potřeby; léky, sportovní potřeby, videokamera, fotoaparát a pod.). Speciální předpisy se vztahují na dovoz a vývoz střelných zbraní, rostlin a zvířat. Při převozu přes hranice je třeba přihlásit sumu vyšší než 10.000 USD.

Důležitá telefonní čísla

Příslušný zastupitelský úřad pro Panamu sídlí v San José (Kostarika) a jeho teritoriální působnost zahrnuje vedle Panamy Kostariku, Nikaraguu, Salvadoru, Honduras a Belize.

Důležitá telefonní čísla:

Velvyslanectví ČR (San José) 00506-22965671, 22321471

Konzulární pohotovost 00506-89352681, 88491527

Honorární konzulát v Ciudad de Panamá 00507- 2695537
E-mail: czkonzulat.pa@gmx.net

Záchranná služba 911

Hasiči 103

Policie 104

Bezpečnostní informace, specifika

V hlavním městě Ciudad de Panamá a v druhém nejvýznamnějším městě Colónu je běžná míra městské kriminality - kapesní krádeže, krádeže v dopravních prostředcích atd.. Nebezpečné jsou zejména některé čtvrti hlavního města ve večerních a nočních hodinách - např. Chorillo a Curundú, v městě Colón nábřežní oblasti. Složitější bezpečnostní situace je v hraniční provincii Darién, do jejíž východní části (za město Yaviza) sousedící s Kolumbií, se nedoporučuje cestovat vzhledem k pronikání kolumbijských ozbrojených skupin. Na panamském území se preventivně doporučuje dodržovat tyto základní zásady:

- uschovat pas a další cenné doklady, letenku atd. v hotelovém trezoru a cestovat pouze s minimem finanční hotovosti.

- nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci - videokameru, fotoaparát atd..

- parkovat vždy na hlídaném parkovišti, v autě nenechávat nikdy žádné věci.

- nebrat stopaře, cestovat pouze po hlavních silnicích za denního světla.

- objednávat taxi prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven.

- cestovat se zdravotním pojištěním, před cestou si ověřit rozsah jeho pokrytí v Panamě.

- dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách a také přímo v autobusech.

Praktické informace

Téměř všechny obchody, restaurace, půjčovny automobilů a hotely akceptují běžné platební karty (nejrozšířenější je VISA nebo MasterCard). Vedle panamské měny balboa jsou hlavním platidlem americké dolary. V oběhu jsou prakticky jen americké dolary, balboa se vyskytují jen jako mince. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 50 a 100 USD kvůli obavám z falšování bankovek. Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro. Euro lze sice v některých bankách vyměnit (Banco Nacional de Panamá), ale ve velmi nevýhodném kursu.

Silniční síť v Panamě je poměrně dobrá, existují pouze 3 úseky silnice se 4 jízdními pruhy: Panamá-letiště, Panamá-Colón (30 km) a Panamerická silnice směrem na jih do Kostariky (200 km)

Podmínky využívání místní zdravotnické péče českými občany

Neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR, nacházející se přechodně v Panamě, mohou vyhledat lékařskou pomoc v místních zdravotnických zařízeních. Pokud cizinec nedisponuje akceptovaným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě. V některých případech je vyžadována platba předem. V hlavním městě existuje několik zdravotnických zařízení se špičkovým standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň nižší.

Doporučuje se dbát na kvalitu pitné vody (nejlépe je pít vodu balenou v plastech). Zejména při pobřeží se doporučuje chránit se před komáry. V poslední době se v zemích Střední Ameriky množí případy onemocnění, které způsobené komáry Aedes aegyptí. Dengue se vyznačuje vysokými teplotami, bolestí kloubů a svalů, celkovou únavou a v horších případech i krvácením. Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici.

Soukromé nemocnice:
Clínica Hospital Paitilla - 2658800, 2658888
Clínica Hospital San Fernando - 2292004, 2291606, 2293800
Hospital Nacional - 2078110

Státní nemocnice:
Hospital Seguro Social -2641739,1635444,2690222
Hospital San Tomás - 2274122
Cruz Roja - 2282187,3151388