Velvyslanectví České republiky v  Minsku

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Registrace při pobytu v Bělorusku

Pro cizince v Bělorusku platí povinnost registrace při pobytu v délce pěti a více pracovních dní.

Pro cizince v Bělorusku platí povinnost registrace při pobytu v délce pěti a více pracovních dní.  Za cizince pobývající v hotelu provádí registraci sám hotel, pokud má k tomuto oprávnění (je potřeba v hotelu dotazem ověřit). V ostatních případech je za splnění této povinnosti odpovědný sám cizinec.

Nedodržení této povinnosti se trestá vysokými pokutami či dokonce zákazem vstupu a pobytu.

Registrovat se k pobytu je třeba u pobočky Migrační služby (tzv. OVIR) dle místa pobytu.  Seznam poboček OVIR v Minsku naleznete na http://guvd.gov.by/migration/. Seznam poboček OVIR v Bělorusku naleznete na http://mvd.gov.by/main.aspx?guid=15581

Pokud cizinec během pobytu v Bělorusku cestuje a nachází se v každém místě méně než pět pracovních dní, přičemž celková doba pobytu v Bělorusku pět pracovních dní přesáhne, musí se registrovat k pobytu v místě prvního pobytu.

Pokud se cizinec po pobytu v jednom místě přesune na jiné místo na dobu delší pěti pracovních dnů, musí se znovu registrovat v novém místě.  

Povinnost registrace v nejbližší pobočce Migrační služby platí i pro pobyt v karavanech či pod stanem.

Při registraci se předkládá cestovní doklad s vízem, migrační karta (vyplňuje se na hranici) a cestovní zdravotní pojištění a platí se poplatek cca 5 euro.