па-беларуску  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekty zahraniční rozvojové spolupráce realizované Velvyslanectvím České republiky v Běloruské republice v roce 2013

(Archivní článek, platnost skončena 04.01.2015.)

V roce 2013 byly velvyslanectvím České republiky v Běloruské republice realizovány v rámci zahraniční rozvojové spolupráce dva projekty; „Vybavení kulturního centra pro mládež městečka Krasnaja Slaboda“ a „Dětské hřiště a nábytek pro Sociálně pedagogické centrum Kopylské oblasti“

Vybavení kulturního centra pro mládež městečka Krasnaja Slaboda

 Na teritoriu Oktjabrské části Gomelské oblasti žije cca 2250 dětí a mládeže, avšak se do realizace projektu zde nenacházelo žádné vhodně vybavené centrum, které by zajistilo jejich volnočasové aktivity. V městečku Krasnaja Slaboda, kde byl projekt realizován, pak žije cca 300 dětí a mládeže. Odbor kultury Oktjabrského oblastního výkonného výboru Gomelské oblasti v minulosti identifikoval objekt „Selského domu“, kde započalo činnost centrum pro děti a mládež. Objekt je plně zrekonstruován, nicméně do realizace projektu chyběly prostředky na jeho plné vybavení zařízením pro děti a mládež. Díky ZRS ČR bylo mládežnické centrum plně vybaveno.

V rámci prostředků ZRS ČR bylo pro  kulturní centrum obce Krasna Sloboda opatřena hudební aparatura, tenisový stůl, biliár, dětská trampolína, pohádkové bytosti - převleky a počítač.

20. září 2013 bylo za účasti CDA a.i. Velvyslanectví ČR v Minsku Dagmar Didenko Novohradské nově vybavené centrum slavnostně uvedeno do provozu. Přítomni taktéž byli předseda místního výkonného výboru Genadij Viktorovič Simanovič a další zástupci místních zastupitelstev a médií.

 

 

Dětské hřiště a nábytek pro Sociálně pedagogické centrum Kopylské oblasti

Sociálně pedagogické centrum Kopylské oblasti (SPC) započalo svoji činnost 1. 9. 2011. V rámci své působnosti provozuje mj. dočasné přístřeší a urgentní i následnou pomoc pro nezletilé osoby v sociálním ohrožení. Umístění dětí a mládeže až na dobu 6 měsíců se jeví jako poslední varianta v případě, že děti nemají možnost dále v rodině setrvávat. K nejčastějším těmto případům náleží alkoholismus.

SPC nemá vlastní budovu, nachází se v budově místní školky, kde jsou SPC vyhrazena dvě patra. Ve dvoře se nacházely pouze staré a nefunkční prolézačky, které byly zároveň nebezpečné. Vzhledem k nedostatku finančních prostředků nebylo do realizace projektu možné bezpečné dětské hřiště vystavět. V rámci ZRS ČR bylo Kopylskému centru vystavěno nové, moderní a bezpěčné dětské hřiště.

Další záležitostí vysoké priority bylo zabezpečení vhodného nábytku (skříní, skříněk, stolů, židlí  a křesílek) tak, aby centrum mohlo poskytnout vhodné prostředí jak pro předškolní děti (od tří let) tak pro adolescenty. Do realizace projektu se v SPC nacházel zcela nevyhovující nábytek. Na nové zařízení SPC získalo částečně prostředky i z rozpočtu také díky tomu, že si našlo převážnou část financování samo. V rámci ZRS ČR byl pro Kopylské centrum pořízen nový nábytek.

V rámci prostředků MLP bylo pro Sociálně pedagogické centrum Kopylské oblasti opatřeno Dětské hřiště a nábytek.

V červnu 2013 bylo za účasti CDA a.i. ZÚ Minsk Dagmar Didenko Novohradské slavnostně uvedeno do provozu dětské hřiště. Přítomni taktéž byli zástupci místních zastupitelstev a médií (místní periodikum Slava praci).

V září 2013 byl instalován veškerý nábytek.