Velvyslanectví České republiky v  Minsku

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava „Československé vojenské jednotky v SSSR“ v Minsku

(Archivní článek, platnost skončena 24.04.2014.)

Výstava Československé obce legionářské je pouze malou vzpomínkou a poděkováním všem, kteří vzali do rukou zbraně a nesmířili se s Mnichovem a okupací Československa v březnu 1939.

Dne 22. 4. 2013 byla v Muzeu Velké vlastenecké války v Minsku slavnostně zahájena výstava „Československé vojenské jednotky v SSSR“. Výstava Československé obce legionářské uspořádaná s pomocí vojenského přidělence v Moskvě, podplukovníka Davida Pastyříka, je pouze malou vzpomínkou a poděkováním všem, kteří vzali do rukou zbraně a nesmířili se s fašistickou okupací Československa v březnu 1939.

V rámci vernisáže výstavy proběhla i ceremonie předání veteránských medailí běloruským veteránům účastnícím se osvobození Československa v roce 1945. Mezi oceněnými byli hrdina SSSR V. S. Mičurin, E. V. Zareckij, V. A. Machorkin, Z. V. Korž, K. G. Krochina, D. V. Červjakov a A. K. Červjakova. Veteránská medaile byla udělena i Muzeu Velké vlastenecké války. Ceremonii svými písněmi doprovodil Sbor bývalých dětských obětí nacistických koncentračních táborů.

Výstava „Československé vojenské jednotky v SSSR“ je vůbec prvním projektem svého druhu, který ZÚ Minsk v Bělorusku uspořádal. Běloruští historici vysoce ocenili kvalitu výstavy a na základě jejich doporučení požádalo Muzeum Velké vlastenecké války v Minsku Československou obci legionářskou o možnosti převzetí částí historického materiálu do nových prostor muzea.

Výstava, která byla nejdříve představena v Kyjevě, potrvá v Minsku do 31. 5., odkud bude převezena do Brestu, kde bude probíhat v červnu, tzv. především během výročí oslav Brestské pevnosti (22. 6.).

Slavnostní zahájení - ředitel Muzea Velké vlastenecké války Sergej Azaronok

Projev Dagmar Didenko Novohradské, CDA a.i. Velvyslanecví ČR v Bělorusku

Projev podplukovníka Davida Pastyříka, vojenského přidělence (Moskva)

Projev ředsedy Běloruského svazu veteránů

Oceněná veteránka Klaudia Grigorievna Krochina

Oceněný veterán Echim Vladimírovič Zareckij

Medaili České obce legionářské z rukou tajemníka ČSOL Milana Mojžíše

obdržel i ředitel muzea Velké vlastenecké války

Při ceremonii vystoupil soubor bývalých obětí koncentračních táborů

Výstava se těší vysokému zájmu