Velvyslanectví České republiky v  Minsku

па-беларуску  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava Veroniky Kubíkové "Ve městě" v Minsku

(Archivní článek, platnost skončena 17.05.2014.)

Knihovna L.Tolstého a Velvyslanectví České republiky v Bělorusku mají tu čest pozvat Vás na vernisáž, která se uskuteční 20. května (pondělí) v 17:00 na adrese Moskevská 18, Minsk.

Veronika Kubíková se narodila v roce 1977 v Olomouci /ČR/, vystudovala ekonomii v Praze /ČR/a v Lyonu /Francie/. Navštěvovala výtvarný atelier akademické malířky Andrey Forsterové v Praze. Od roku 2012 přechodně žije v Minsku.

Její rané výtvarné práce představují kresby tužkou, uhlem a pastelem a ztvárňují zátiší, postavy a portréty lidí. V posledních pěti letech se věnuje malbě akrylem na plátno, kde se začíná profilovat záliba v geometrických tvarech, přičemž inspiraci čerpá v zejména v dílech českých umělců Emila Filly a Františka Kupky nebo Jana Kalába. Inspiruje se také při návštěvách galerií současného umění v Berlíně, v Londýně, v Paříži a v Tokiu.

Jedná se o první samostatnou výstavu děl začínající malířky Veroniky Kubíkové, přičemž poprvé vystavovala v minulém roce v pražské galerii současného umění DOX v rámci Salonu umění.

Tato výstava představuje díla z cyklu „VE MĚSTĚ“. Autorka žije od roku 1994 v Praze a během svých častých cest do zahraničí navštívila mnoho měst, která jí poskytla inspiraci pro vystavované obrazy, jejichž posláním je vyjevit pocity obyvatele města, které jsou převážně negativní, plynoucí z útlaku člověka ve prospěch šedivých betonových budov, obtížně překročitelných širokých silnic a nekonečného proudu automobilů. Městský stres pramení též z omezení a příkazů, které by měly obyvatele chránit, ale zároveň je utiskují. Její díla charakterizuje na jedné straně smysl pro ploché i trojrozměrné geometrické obrazce, na druhé straně záliba v beztvarém vrstevní barev.

Kurátorkou výstavy je Oksana Arakcheeva