Stálá mise České republiky při Úřadovně OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

RLP: ČR vystoupila k situaci v Somálsku, Súdánu a Středoafrické republice

(Archivní článek, platnost skončena 28.09.2014.)

Během 24. zasedání Rady pro lidská práva vystoupila Česká republika v rámci samostatných interaktivních dialogů s nezávislými experty pro Somálsko, pro Súdán a dále v interaktivním dialogu k situaci ve Středoafrické republice.

Česká republika přivítala spolupráci somálské vládya nezávislého experta. Somálskou vládu vyzvala, aby vydala stálé pozvání („Standing Invitation“) pro všechny lidskoprávní mechanismy OSN a aby provedla revizi návrhu mediálního zákona. Dále Somálsko vybídla k větší ochraně novinářů a upozornila na vysoký počet jejich vražd. Plné znění vystoupení je k dispozici zde.

V souvislosti se situací v Súdánu Česká republika uvítala, že nezávislý expert navštívil řadu krizových regionů (Darfúr, Severní Kordofán a Modrý Nil). Vyzvala všechny účastníky konfliktu k ochraně civilistů a k zajištění přístupu pro humanitární organizace. ČR kritizovala útlak občanské společnosti a porušování svobody slova, svobody shromažďování nebo mučení; nezávislý expert by se měl ve svých zprávách na tyto problémy více zaměřit. Dále ČR vyzvala k implementaci doporučení z Všeobecného periodického přezkumu z roku 2011, při čemž konstatovala, že prozatím nebyl v Súdánu učiněn žádný pokrok. Plné znění vystoupení je k dispozici zde.

V interaktivním dialogu k situaci ve Středoafrické republice Česká republika pozitivně ocenila skutečnost, že sama země o konání dialogu požádala. Česká republika vládu vyzvala, aby usilovala o nastolení vlády práva a pořádku a aby zajistila vyšetření zločinů dle mezinárodního práva. Dále vyjádřila podporu ustanovení nezávislého experta pro situaci ve Středoafrické republice. Plné znění vystoupení je k dispozici zde.

přílohy

_2013._09.RLP24.CAR.doc 28 KB DOC (Word dokument) 27.9.2013