Stálá mise České republiky při Úřadovně OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

RLP: ČR znepokojena porušováním lidských práv v KLDR

ČR je hluboce znepokojena systematickým porušováním lidských práv v Korejské lidově-demokratické republice (KLDR) a vyzývá Pchjongjang, aby plně spolupracoval s vyšetřovací komisí OSN ustavenou letos v březnu.

„Je nezbytné, aby byl komisi bezodkladně umožněn přístup do země tak, aby mohla provést důkladná vyšetření porušování lidských práv, zvláště těch, které by se mohly hraničit se zločiny proti lidskosti,“ uvedla Česká republika v interaktivním dialogu s vyšetřovací komisí konaném 17. září 2013.

Porušování lidských práv musí skončit a severokorejský režim musí bezpodmínečně propustit všechny politické vězně, apelovala ve svém vystoupení ČR a dodala, že svědectví, jež komise dosud zdokumentovala, poskytují alarmující obrázek o masivním porušování lidských práv ze strany KLDR.

Dialog s vyšetřovací komisí se uskutečnil 17. září 2013 v Ženevě během 24. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Komise byla ustavena v březnu 2013 a v srpnu uspořádala v Soulu a Tokiu veřejná slyšení obětí porušování lidských práv v KLDR.             

Úplný text vystoupení ČR je dostupný zde.

přílohy

DPRK_vystoupeni_FINAL.rtf 38 KB RTF (Textový dokument) 23.9.2013