Stálá mise České republiky při Úřadovně OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

RLP: ČR pod bodem 2 k občanské společnosti, Egyptu, Myanmaru/Barmě a KLDR

Občanská společnost a demokratický prostor jsou klíčové pro zajištění a ochranu lidských práv, zdůraznila Česká republika v dialogu s Vysokou komisařkou OSN pro lidská práva 7. března 2014 v Ženevě. ČR ve svém vystoupení rovněž vyzvala vysokou komisařku, aby skrze své kanceláře v regionu bedlivě sledovala a zasazovala se o zlepšení lidskoprávní situace v Egyptě, Myanmaru/Barmě a Korejské lidově-demokratické republice (KLDR).

“Svobodný demokratický prostor a široké zapojení veřejnosti jsou předpokladem pro existenci zdravé společnosti založené na respektu k lidským právům,” uvedla velvyslankyně Kateřina Sequensová v dialogu s vysokou komisařkou během 25. zasedání Rady OSN pro lidská práva (bod 2 agendy RLP). ČR dále vyjádřila hluboké znepokojení nad případy útisku občanské společnosti a omezování prostoru pro občanskou společnost a ocenila úřad vysoké komisařky (OHCHR) za to, že rozšiřování demokratického prostoru je jednou z nových priorit jejího úřadu na léta 2014-2017.

ČR dále vyjádřila své zklamání nad průtahy při jednání o otevření kanceláří OHCHR ze strany Egypta a Myanmaru/Barmy. V souvislosti s alarmujícími zjištěními komise vyšetřující údajná porušování lidských práv a zločiny proti lidskosti v KLDR podpořila ČR, aby sběr důkazů pokračoval i po skončení práce komise. “Věříme, že tento důležitý sběr důkazů musí pokračovat a že OHCHR a jeho kanceláře v regionu jsou vhodnými kandidáty pro tento úkol.” řekla ČR.

Celé znění prohlášení ČR je k dispozici.   

přílohy

Item_2_Statement___Debate_with_HC___FINAL.pdf 293 KB PDF (Acrobat dokument) 10.3.2014