Stálá mise České republiky při Úřadovně OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě

česky  english 

rozšířené vyhledávání

dodávky mezinárodním organizacím

Ženeva je díky kumulaci mezinárodních institucí místem s nezměrným podnikatelským potenciálem.

V evropském srdci multilaterální diplomacie sídlí několik desítek mezinárodních organizací, jež ročně utratí miliardy dolarů za zboží a služby. Každá organizace má své specifické požadavky, vlastní nákupní aktivity a pravidla a regulace, jež na ně aplikuje.

Organizace poptávají široké spektrum zboží a služeb od kancelářských sponek přes automobily, sportovní a rekreační vybavení až po vysoce specifická zařízení v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN).

Pro úspěšnou spolupráci s organizacemi je důležité vědět, jaké je jejich zaměření, co nakupují, reagovat na vypisované zakázky a aktivně s nimi komunikovat. Jejich potřeby se většinou zásadně nemění. Výjimkou mohou být rozsáhlé výstavby či rekonstrukce.

Více na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, kontakt na Stálé misi Ženeva v organizační struktuře úřadu.

jak přistupovat k zakázkám mezinárodních institucí

proaktivní přístup

Sledujte vypisované zakázky. Zaregistrujte se u organizací podle jejich zaměření a potřeb a v případě agencií OSN i na United Nations Global Market Place. Nechte si zasílat e-mailové notifikace o nově otevřených zakázkách. Nenechte se odradit, když první nevyjde.

důslednost

Studujte pečlivě zveřejněné dokumenty a požadavky na zakázku. Ptejte se na nejasnosti. Striktně dodržujte kritéria a termíny.

komunikace

Vždy odpovězte, pokud vás některá z organizací osloví. Udržíte se tak na „aktivním" listu. Základním předpokladem je jazyková vybavenost zájemců o zakázky. Nepostradatelná je zpětná vazba, pozitivní i negativní.

spektrum poptávaných produktů

Pro ilustraci uvádíme organizace s nákupy přesahujícími 50 milionů dolarů a strukturu jejich pěti nejpoptávanějších produktů. Názvy organizací fungují jako odkazy na příslušné webové stránky.

Úřadovna OSN v Ženevě

Evropská Úřadovna OSN v Ženevě (UNOG) mimo sebe sama zprostředkovává nákup, uzavírání smluv, služební cesty a dopravu deseti dalším organizacím sídlícím v Ženevě.

Ročně utratí 88 mil. USD.

 1. doprava, skladování a poštovní služby 26 mil. USD
 2. výstavba, údržba a správa budov 13 mil. USD
 3. manažerské a administrativní služby 13 mil. USD
 4. inženýrské a technologické služby a výzkum 9 mil. USD
 5. informační a telekomunikační technologie 5 mil. USD

Mezinárodní organizace duševního vlastnictví

Mezinárodní organizace duševního vlastnictví (WIPO) je globální organizací, která zajišťuje služby, formuluje politiku a koordinuje spolupráci v oblasti duševního vlastnictví. Jejím hlavním cílem je celosvětová podpora rozvoje systémů duševního vlastnictví, inovací a kreativity. Jako jedna z mála má WIPO vlastní zdroje financování ze správy mezinárodních patentů. Ty tvoří téměř 95% příjmové stránky jejího rozpočtu.

Ročně utratí 127 mil. USD.

 1. výstavba, údržba a správa budov 44 mil. USD
 2. inženýrské a technologické služby a výzkum 35 mil. USD
 3. design, grafika, redakční služby 23 mil. USD
 4. manažerské a administrativní služby 7 mil. USD
 5. bezpečnostní služby 4 mil. USD

Mezinárodní organizace práce

Mezinárodní organizace práce (ILO) se zabývá rozvojem a propagací norem pro vnitrostátní právní předpisy na ochranu a zlepšení pracovních podmínek a životních standardů. Poskytuje technickou pomoc v oblasti sociální politiky, administrativy a školení pracovní síly, podporuje spolupráci organizací a zemědělský průmysl.

Ročně utratí 116 mil. USD.

 1. výstavba, údržba a správa budov 26 mil. USD
 2. implementační a komunální služby 20 mil. USD
 3. manažerské a administrativní služby 17 mil. USD
 4. inženýrské a technologické služby a výzkum 15 mil. USD
 5. vzdělávání a školení zaměstnanců 13 mil. USD

Světová zdravotnická organizace

Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje mezinárodní technickou spolupráci v oblasti zdravotnictví, realizuje programy na potírání a snahy o úplné odstranění některých nemocí. Usiluje o celkové zlepšení kvality lidského života.

Ročně utratí 690 mil. USD.

 1. posilování zdravotnických kapacit 169 mil. USD
 2. workshopy, překlady, zprávy 126 mil. USD
 3. správa finančních prostředků 110 mil. USD
 4. pronájem budov, bezpečnostní služby 102 mil. USD
 5. farmaceutika 71 mil. USD

V případě zájmu českých firem o spolupráci s WHO v boji proti epidemii eboly je k dispozici pracovník nákupního oddělení Francois Jorda (jordaf@who.int)  v kopii s Jeanem-Christophem Azém (azej@who.int). Pro informaci doporučujeme přidat do adresátů i SM Ženeva (mission.geneva@embassy.mzv.cz).

Nabízí-li firma vysoce specifické zboží jako jsou farmaceutika, nechť se obrátí e-mailem na globální nákupní centrum WHO sídlící v malajsijském Kuala Lumpur – gscprocurement@who.int, v kopii s procurement@who.int.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) je institut zmocněný k vedení a koordinaci mezinárodní činnosti na ochranu uprchlíků a řešení návazných problémů po celém světě. Jejím hlavním účelem je zabezpečení základních práv uprchlíků.

Ročně utratí 562 mil. USD.

 1. sportovní a rekreační vybavení 43 mil. USD
 2. zdravotnické přístroje 21 mil. USD
 3. domácí spotřebiče, elektrické přístroje 18 mil. USD
 4. výstavba, údržba a správa budov 17 mil. USD
 5. zavazadla, hygienické potřeby 16 mil. USD

Evropská organizace pro jaderný výzkum

Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) je mezinárodní vědeckou institucí, která se zabývá základním výzkumem struktury hmoty a elementárních částic. Jedná se o nejrozsáhlejší výzkumné centrum částicové fyziky na světě. Kromě urychlovačů a detektorů je nedílnou součástí moderní částicové laboratoře i výpočetní technika schopná zpracovat a uchovat gigantické objemy dat. CERN ročně utratí téměř půl miliardy dolarů. Pro zajištění jeho provozu jsou mimo jiné uzavírány kontrakty na řadu průmyslových služeb. Pro efektivní komunikaci mezi CERN a firmami v jednotlivých členských státech byla zřízena funkce koordinátora pro styk s průmyslem, jež se v praxi velmi osvědčila.

Ročně utratí 483 mil. USD.

 1. elektrikářské inženýrství a energetika 99 mil. USD
 2. servisní služby 68 mil. USD
 3. fototechnika, publikace, vozidla, nábytek, nářadí 66 mil. USD
 4. stavební inženýrství 36 mil. USD
 5. informační a telekomunikační technologie 34 mil. USD

Další organizace se sídlem v Ženevě: Program OSN pro boj s HIV/AIDS (UNAIDS), Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), Světová obchodní organizace (WTO).