česky  english 

rozšířené vyhledávání
cern_60_1
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

CERN oslavila šedesáté narozeniny

(Archivní článek, platnost skončena 02.10.2015.)

V pondělí 29. září 2014 oslavila Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) šedesát let své existence. Založena 1954, CERN je dnes největší laboratoří pro částicovou fyziku na světě a prvotřídním příkladem mezinárodní spolupráce. Hlavním úkolem této unikátní instituce je základní fyzikální výzkum zaměřený na podstatu vesmíru a jeho strukturu.

CERN byla založena dvanácti státy. Během šesti dekád se členská základna rozrostla na jednadvacet států s celkovým počtem uživatelů přesahujícím 10 tisíc. Mezi četné objevy, jež dramaticky přispěly k porozumění zákonům přírody a dodnes determinují technologický rozvoj v mnoha disciplínách, neodmyslitelně patří nalezení zprostředkovatelů slabé interakce, vynález world wide web – základního stavebního kamene pro podobu internetu, jak ji známe dnes, vývoj revolučního detektoru částic a v neposlední řadě objev chybějícího dílku ve standardním fyzikálním modelu – Higgsova bosonu.

Za několik týdnů začne CERN po odstávce zařízení testovat infrastrukturu na energetické hodnoty téměř dvakrát větší než dosud. Cesta poznání nekončí, právě naopak.

Českou delegaci vedla Kateřina Sequensová, velvyslankyně a stálá představitelka ČR při Evropské úřadovně OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě, delegátka Rady CERN. Členem byl i Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR.