Stálá mise České republiky při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR se rozloučila s Radou guvernérů MAAE další rezolucí k Íránu

(Archivní článek, platnost skončena 15.09.2013.)

Ve dnech 10. - 14. září 2012 proběhlo ve vídeňském sídle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) řádné zasedání Rady guvernérů.

Česká republika s jeho koncem opustila své místo nestálého člena Rady guvernérů, v níž působila od září 2010. Funkci guvernérky vykonávala na základě Usnesení Vlády ČR č. 633 z 1. září 2010 předsedkyně SÚJB, Dana Drábová, která navíc v září 2011 zaujala jeden ze dvou postů místopředsedů Rady guvernérů s jednoletým mandátem. Českou republiku vystřídá na základě dohody mezi členy Východoevropské regionální skupiny z roku 2006 Polsko.  

Zářijová Rada guvernérů bývá věnována přípravám na nadcházející zasedání vrcholného řídícího orgánu MAAE, Generální konferenci (17.-21. září). Tradičně se tak zaměřuje na verifikační činnosti MAAE v Íránu, Sýrii a KLDR a dále na široké spektrum mírového využívání jaderné energie. Od havárie na jaderné elektrárně Fukušima Daiiči se na její agendě objevují i pravidelné zprávy o implementaci Akčního plánu MAAE k jaderné bezpečnosti.

Úvodní projev generálního ředitele MAAE, Y. Amana (Japonsko), si můžete přečíst na stránkách MAAE.

V reakci na nejnovější zprávu o implementaci agenturních záruk v Íránu, v níž Y. Amano opět zopakoval, že MAAE není schopna potvrdit absenci nedeklarovaných jaderných aktivit v zemi, přijala Rada guvernérů již 12. rezoluci k jeho jadernému programu. Írán v ní mj. vyzývá, aby začal neprodleně plnit všechny závazky vyplývající z rezolucí Rady bezpečnosti OSN, Rady guvernérů MAAE a rovněž své zárukové povinnosti včetně implementace dodatkového protokolu.  

Česká republika jako jeden z členů pětatřicetičlenné Rady guvernérů tuto rezoluci „kosponzorovala“ (podpořila) a v hlasování se vyslovila pro její přijetí.