Stálá mise České republiky při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

CTBTO začne vybírat nového výkonného tajemníka

(Archivní článek, platnost skončena 25.05.2013.)

Ve dnech 23. – 24. května 2012 se ve vídeňském sídle Prozatímního technického sekretariátu (PTS) konalo 41. zasedání pracovní skupiny A (WGA) Přípravné komise (PC) Organizace smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek (CTBTO).

Hlavním úkolem CTBTO bude provádět kontrolu nad dodržováním zákazu testování jaderných zbraní podle CTBT, až Smlouva vstoupí v platnost. Její speciálně vyvinutý verifikační a monitorovací systém má však zatím i řadu vědeckých a „civilních“ aplikací – lze jej využít např. pro včasné varování před vlnami tsunami, uplatnil se i při sledování šíření radioaktivity po fukušimské havárii v březnu loňského roku.

WGA se tradičně zabývá administrativními, finančními a organizačními otázkami týkajícími se chodu organizace, proto se věnovala především prvnímu návrhu Programu a rozpočtu na rok 2013, zprávám o závěrečném účtu CTBTO za loňský rok a zjištěním externího a interního auditora. Prodiskutovala i řadu personálních otázek.

Letos také navíc zahájila úvahy nad nástupcem stávajícího výkonného tajemníka PTS PC CTBTO, T. Tótha z Maďarska, kterému vyprší již druhý a zároveň poslední (čtyřletý) mandát v červenci 2013. Nový výkonný tajemník by se měl funkce ujmout 1. srpna 2013.

Více informací o řídících orgánech stejně jako poslání Organizace naleznete na webových stránkách CTBTO.

 

Pozn.: úvodní obrázek byl převzat z obrázkové galerie CTBTO.