Stálá mise České republiky při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Expertní tým ODIHR prověřil vzdělávání romských dětí v ČR

Tým odborníků z Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) navštívil ve dnech 21. - 25. května 2012 Českou republiku. Cílem návštěvy bylo zhodnotit možnosti a podmínky vzdělání romských dětí.

Poradci ODIHR pro otázky Romů a Sintů, zástupci irského předsednictví OBSE a úřadu Vysokého komisaře pro národní menšiny OBSE, akademici a právní odborníci na problematiku vzdělávání a romskou otázku navštívili celkem šest měst v ČR, aby vyhodnotili nejen úspěchy, ale i výzvy v poskytování vzdělání romským dětem.

„Obáváme se, že romským dětem nemusí být vždy umožněn přístup k řádnému vzdělání, protože dochází k jejich segregaci v rámci systému, nebo dokonce k jejich zařazování do základních škol praktických (tzv. zvláštních škol),“ řekl Andrzej Mirga, zvláštní poradce ODIHR pro otázky Romů a Sintů. „Pro zamezování těchto postupů  je důležité prosazovat inkluzivní přístup ke vzděávání, což v konečném důsledku podpoří integraci rómských komunit nejen v České republice, ale obecně také na území členských států OBSE.“

Devítičlenný tým navštívil Ostravu, Brno, Rumburk, Šluknov, Ústí nad Labem a Prahu. Setkal se zde se zástupci vlády a místních samospráv.  Skupina také navštívila devět škol s významným podílem romských žáků a hovořila zde s pedagogy, kteří s nimi pracují.

Návštěva ODIHR se uskutečnila na pozvání české vlády a proběhla v souladu s pověřením ODIHR pomáhat členským státům OBSE plnit jejich závazky, mezi které patří právě zajištění lepšího přístupu Romů ke vzdělávání. Hodnotící zpráva z návštěvy bude oficiální cestou prezentována české straně a poté zveřejněna.

(OSCE/Thomas Rymer) (OSCE/Thomas Rymer)