Stálá mise České republiky při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Fukušima – rok poté

Dne 11. března 2012 jsme si připomněli smutné první výročí havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima Daiiči, kterou vyvolalo silné zemětřesení následované ničivou vlnou tsunami.

V této souvislosti přinášíme stručné shrnutí příspěvků odborných mezinárodních organizací sídlících ve Vídni k řešení „fukušimské krize“ spolu s jejich aktuálními postřehy:  

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE)

Již od prvního dne havárie MAAE zajišťovala rutinní předávání verifikovaných informací všem členským státům a v jejích dalších fázích poskytovala také potřebnou technickou podporu (viz též speciální stránka MAAE věnovaná Fukušimě). V  rámci MAAE byla iniciována i celosvětová prověrka mezinárodního rámce pro zajištění jaderné bezpečnosti a havarijní připravenosti s cílem zapracovat na jeho dalším zdokonalování. Ta vyústila ve formulaci „Akčního plánu k jaderné bezpečnosti“, jehož implementace byla zahájena v září 2011. Více informací o plánovaných aktivitách naleznete na tématických stránkách MAAE

Organizace Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBTO)

Kromě vlastního zaznamenání ničivého zemětřesení se CTBTO mj. podílela na monitorování šíření radioaktivity z postižené fukušimské elektrárny, a to prostřednictvím radionuklidových stanic, které jsou součástí Mezinárodního monitorovacího systému (IMS) budovaného pro účely CTBT. Jeho primárním úkolem je sice budoucí kontrola dodržování zákazu jaderných zkoušek, díky pokročilé fázi jeho výstavby a řadě použitých technologií má však IMS i různá „civilní využití“.

Foto: IAEA

Foto: www.iaea.org