Stálá mise České republiky při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada guvernérů MAAE ocenila další dobrovolné příspěvky ČR

(Archivní článek, platnost skončena 01.12.2013.)

Výbor pro technickou pomoc a spolupráci Rady guvernérů (26. - 27. listopadu) ocenil podporu, kterou ČR poskytuje nejen Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE), ale i jejím členským státům. S jeho závěry se následně ztotožnila i samotná Rada guvernérů (29. – 30. listopadu).

ČR v únoru t.r. podpořila projekt modernizace zárukových laboratoří MAAE v rakouském Seibersdorfu, čímž přispěla k posílení její nezávislé verifikační kapacity (viz též náš článek). Nově přislíbila Arménii pomoc v boji proti rakovině - částkou ve výši 2 mil. Kč přispěje k posílení radioterapeutických služeb Národního onkologického centra v Jerevanu. Dalším příspěvkem ve výši 1,25 mil. Kč pomůže dokončit dlouhodobý projekt hodnocení zbytkové životnosti tlakové nádoby reaktoru druhého bloku arménské jaderné elektrárny Medzamor a stejnou částku věnuje i na posílení kapacity arménského dozorného orgánu. Na realizaci pomoci, která probíhá pod hlavičkou MAAE, se z větší části podílejí čeští odborníci mající rozsáhlé zkušenosti v daných oblastech.      

Naše dobrovolné příspěvky, jejichž zaměření je pečlivě zvažováno ve spolupráci Ministerstva zahraničních věcí (MZV) a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), jsou oceňovány nejen vlastními příjemci pomoci, ale i MAAE a velkými dárci, kteří ČR považují za významného partnera pro spolupráci. Stejně jako výběr vhodných aktivit, i jejich vlastní financování je zpravidla zajišťováno synergicky z rozpočtových kapitol obou resortů.

Listopadová Rada guvernérů se tradičně zabývala mj. verifikačními otázkami v Íránu, Sýrii a KLDR. Generálním ředitelem MAAE se také nechává pravidelně informovat i o pokroku při implementaci Akčního plánu k jaderné bezpečnosti, který byl přijat loni v září v reakci na havárii na japonské jaderné elektrárně Fukušima Daiiči. Na doporučení svého Výboru pro technickou pomoc a spolupráci rovněž schválila aktualizovaný Program technické spolupráce na rok 2013. ČR v něm bude pokračovat v realizaci „národního projektu“ zaměřeného na školení mladých odborníků z širokého spektra mírového využívání jaderné energie. Jeho implementaci zčásti sama sponzoruje, čím jde, stejně jako v případě dobrovolných příspěvků, příkladem dalším zemím.