Stálá mise České republiky při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada guvernérů ocenila dobrovolné příspěvky ČR do MAAE

(Archivní článek, platnost skončena 07.06.2013.)

Ve dnech 4. – 7. června 2012 proběhlo ve vídeňském sídle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) řádné zasedání Rady guvernérů.

Úvodní projev generálního ředitele MAAE, Y. Amana (Japonsko), si můžete přečíst na stránkách MAAE.

Rada guvernérů řídí mezi výročními zasedáními Generální konference, která je hlavním řídícím orgánem, činnost MAAE. Červnová Rada guvernérů se tradičně zabývá výročními zprávami generálního ředitele o činnosti MAAE, o technické spolupráci, o implementaci agenturních záruk a také projednává zprávu z předcházejícího Programového a rozpočtového výboru (PBC). Na její agendě se nově a pravidelně objevuje také aktualizovaná informace o implementaci Akčního plánu k jaderné bezpečnosti, který byl přijat zářijovou Radou guvernérů a Generální konferencí MAAE v reakci na havárii v jaderné elektrárně Fukušima Daiiči loni v březnu. Standardním prvkem zasedání Rady guvernérů se staly informace o verifikačních aktivitách MAAE v Íránu, Sýrii a KLDR. Vývoj všech tří kauz můžete sledovat na speciálních stránkách MAAE:

Rada guvernérů ocenila příspěvky zemí, které dobrovolně a nad rámec řádného rozpočtu podporují řadu agenturních aktivit. Jedním z již zavedených a uznávaných dárců je i ČR, která v souladu se svými zahraničně-politickými prioritami a možnostmi státního rozpočtu přispívá do vybraných projektů MAAE. Naše pomoc je vysoce ceněna nejen samotnými příjemci pomoci, ale také MAAE a řadou západních zemí. Informace o našem posledním příspěvku naleznete v tomto článku.

Rada guvernérů také doporučila nadcházející Generální konferenci ke schválení dvě žádosti o členství v MAAE a zvolila třetinu svých nových členů na další období.

Rada guvernérů MAAE je složena z pětatřiceti členů volených z jednotlivých regionálních skupin podle klíče definovaného ve stanovách MAAE. Aktuální seznam členů Rady guvernérů je k nahlédnutí na webu MAAE. V souladu s přijatým memorandem členů Východoevropské regionální skupiny je ČR členem Rady guvernérů v období září 2010 – září 2012. Funkci guvernérky vykonává na základě usnesení Vlády ČR č.  633 z 1. září 2010 předsedkyně SÚJB, Dana Drábová. Guvernérka za ČR navíc zaujala jeden ze dvou postů místopředsedů Rady guvernérů s jednoletým mandátem. Ten vyprší letos v září a spolu s ním skončí také naše dvouleté působení v Radě guvernérů.  

Současný předseda Rady guvernérů, střídaný italský velvyslanec G. Ghisi, v závěru předal vedení svému nástupci na obou postech, F. Formicovi.

Další řádná Rada guvernérů bude zahájena 10. září, týden před zasedáním Generální konference MAAE.

Pozn.: ilustrační foto bylo převzato z webových stránek MAAE.